Zabawki dla kota – niezbędny zakup

Koty uważane są często za leniwe i spędzające większość czasu na kanapie stworzenia – jest w tym trochę prawdy, ale zabawa to również istotny element w ich planie dnia. Nie można o tym zapominać kompletując wyprawkę, więc jednym z zakupów powinny być odpowiednie zabawki. Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór akcesoriów, nie ma jednak uniwersalnego sposobu, który pozwoliłby opiekunowi wybrać najlepszą zabawkę. Upodobania kotów są pod tym względem różne i zmienne, konieczne może się okazać zaoferowanie pupilowi kilku różnych drobiazgów. Wcześniej warto dowiedzieć się, dlaczego zabawa jest aż tak ważna.

Funkcje kociej zabawy

Małe kociaki wykazują chęć do zabawy już w czwartym – piątym tygodniu życia. Ma ona ścisły związek z fizycznym rozwojem, który w tym okresie jest wyjątkowo intensywny. Na początku kocięta są jeszcze nieporadne, ale z czasem zyskują koordynację ruchów. W zależności od tego, w jakich warunkach się wychowują, zabawa może również stanowić praktyczne przygotowanie do polowań. Jeżeli koty żyją w domu, pod opieką człowieka, staje się substytutem tych instynktownych zachowań. W związku z tym duża część zabawek dla kotów przypomina myszy lub ptaki, obleczona jest futerkiem albo posiada piórka.

Zabawa ważna bez względu na wiek

Kocięta bardzo często są dla siebie nawzajem najlepszym źródłem nowych zabaw. Rodzeństwo zachęca do aktywności również matkę, od której dodatkowo uczy się nowych zachowań. Także dwa starsze koty będą chętnie spędzały razem czas, dlatego często właścicielom aktywnych zwierzaków doradza się wprowadzenie do domu kolejnego kota.

Przekonanie, że nasi pupile wyrastają z zabaw, to błąd. Jest ona równie ważna dla starszych kotów – nawet seniorów, chociaż w ich przypadku aktywność będzie nieco mniejsza. Warto zachęcać do aktywności szczególnie koty przebywające cały czas w domu, będzie to dla nich okazja do rozładowania nadmiaru energii, a ruch pozwoli uniknąć nadwagi. Pomimo udomowienia instynkt łowiecki wcale nie zanika u zwierząt, a „polowanie” na zabawki będzie jego zaspokojeniem. Niekiedy wystarczy kulka z papieru lub kawałek sznurka, by samemu przygotować drobiazg, który zainteresuje kota i pozytywnie wpłynie na kondycję fizyczną i psychiczną pupila.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów