Rasa kotów Maine Coon - charakterystyka i żywienie i ciekawostki

​Rasa Maine Coon to koty o przepięknej długiej sierści i uosobieniu, które niekoniecznie kojarzy się z typowym kotem. Bardzo lubią obecność człowieka, więc chodzenie własnymi drogami nie leży w ich naturze, silnie przywiązują się też do właścicieli. Z racji tego, że w przeszłości Maine Coon rozwinęły umiejętność łapania ryb, bardzo lubią wodę, więc nie zdziwcie się jak zadomowią się wannie czy prysznicu. Nie bez powodu koty tej rasy nazywane są żartobliwie “kotami-psami”.

Co nie co o rasie Maine Coon

Koty Maine Coon pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a ich masa ciała może sięgać nawet 10 kg! Rasa ta pochodzi z terenów o surowym klimacie, to wymagało od nich rozwinięcia szeregu cech zapewniających przetrwanie. Silna i zwarta sylwetka, potężne łapy oraz długa, gęsta sierść miały chronić te koty przed wychłodzeniem. Również obficie porośnięty sierścią ogon ma swoją funkcję, mianowicie służy kotu jako element osłaniający głowę podczas snu. Gęsta sierść na łapach pozwala na swobodne poruszanie się po zamarzniętym terenie.

Koty tej rasy są bardzo ciekawskie, jednak równocześnie niezwykle spokojne i opanowane. Charakteryzują się sporą aktywnością i umiłowaniem do zabaw - wszystko to jest następstwem ich instynktu łowieckiego. Warto wiedzieć również, że Maine Coon jest kotem potrzebującym przestrzeni. Jeśli się na niego zdecydujecie, warto pomyśleć o tym, aby miał on specjalnie ogrodzony wybieg, gdzie będzie mógł się wyszaleć. Jeśli macie ogrodzony duży ogród to są to idealne warunki dla rozwoju i komfortu tego kociaka.

Ciekawostka o rasie Maine Coon

Pochodzenie rasy sprawiło, że wokół kotów Maine Coon narosło wiele legend i nieprawdopodobnych historii. Jedną z nich jest to, że powstanie rasy zawdzięcza się skrzyżowanie tego dzikiego kota z...szopem praczem! Powodem może być umaszczenie ogona tych kotów, które nieco przypomina umaszczenie ogona szopów. Powodem powstania tej legendy jest też wyraz coon w nazwie rasy. Dlaczego? Ponieważ racoon to amerykańskiej określenie właśnie szopa pracza.

Żywienie rasy Maine Coon

Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim wieku jest wasz pupil. Kociętom do 15 miesiąca życia polecamy karmy specjalnie dostosowane do ich małych organizmów i aktywności w tym wieku. Karma Royal Canin przeznaczona dla kociąt rasy Maine Coon ma naszym zdaniem sporo zalet, które pomagają w rozwoju małego futrzaka. Receptura karmy zapewnia odpowiednia dawkę energii oraz składników pokarmowych potrzebnych do intensywnego i długiego wzrostu tej rasy. Karma zawiera bardzo dobrze dobraną dawkę wapnia, fosforu i witaminy D, co wpływa pozytywnie na rozwój szkieletu oraz zapewnia ochronę stawów. Obecność w karmie wysoko strawnego białka (tak zwanego białka L.I.P.) oraz prebiotyków sprawia, że rozwijają się naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz wykształca się odpowiednia równowaga flora bakteryjna jelit. Odporność kota wzmacniana jest poprzez grupę współdziałających przeciwutleniaczy, czyli witaminy E, C, luteiny i tauryny. Również kształt suchej karmy ma znaczenie, ponieważ dostosowany jest do kształtu i wielkości szczęki małych kociąt Maine Coon. Kształt ten zachęca również do rozgryzania karmy, a to wspomaga higienę jamy ustnej kota.

Warto również wiedzieć, że kotom do 4 miesiąca życia i tym, które są w okresie karmienia bardziej polecamy karmę Royal Canin Mother and BabyCat. Koty od 15 miesiąca życia mogą już próbować karmy Royal Canin Maine Coon Adult. Wspomaga ona pracę serca kota, dzięki obecności aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz witamin dba ona o mocną i lśniąca sierść (oczywiście nie zapominajcie również o jej pielęgnacji z zewnątrz). Karma chroni również układ moczowy oraz stawy i kości dzięki obecności kwasów tłuszczowych omega 3.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów