Jak opiekować się małymi kociętami - poradnik

Małe kotki, podobnie, jak wszystkie oseski świata, wymagają troski, ciepła i... odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak należy się nimi zajmować. Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, jakimi należy się kierować, mając pod opieką takiego kociaka.

Karmienie kotka

Koty, jako ssaki, przez pierwsze tygodnie życia karmione są przez mamę, więc powinny być od niej zabrane nie wcześniej, niż przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Jeśli jednak z jakiegoś powodu mama nie może zająć się kotkiem, musimy zastąpić ją w tej roli, podając mu mleko co ok. 2 godziny. Oczywiście, nie powinno to być mleko krowie, ale specjalnie skomponowane dla małych kociąt. 

Pamiętajmy też, że bardzo małe kotki nie potrafią się samodzielnie wypróżniać. W naturze mama liże je po brzuszku i odbycie, dzięki czemu pobudza perystaltykę jelit i ułatwia malcowi wypróżnienie. Jeśli to my jesteśmy „kocią mamą”, możemy posłużyć się wacikiem zwilżonym letnią odą i po każdy posiłku masować brzuch i odbyt kotka.

Mięsko

Starsze, kilkutygodniowe kotki należy karmić stałym pokarmem, przy czym najlepiej sprawdza się tu surowe i gotowane mięso wołowe (szczególnie podroby) lub drobiowe. Możemy również urozmaicać dietę kotka, podając mu pokarm z puszki, oczywiście dedykowany małym kociętom, a także wprowadzać suchą karmę.

Napoje

Mały kotek powinien pić przegotowaną wodę lub specjalne mleko dla kotów. Co bardzo istotne, nie należy podawać kociętom mleka krowiego, ponieważ ich delikatne organizmy nie potrafią trawić zawartej w nim laktozy. Mleko można natomiast zastąpić przetworami  mlecznymi, takimi, jak jogurt lub śmietana.

Pielęgnacja kociaka

Pielęgnacja małego kotka to przede wszystkim troska o czystość jego oczu i uszu. Tak zwane ropki z oczu możemy usuwać za pomocą zwilżonego w wodzie wacika, natomiast uszy należy regularnie czyścić za pomocą specjalnej bagietki, zamoczonej w lekko odgrzanym oleju. Nie zapominajmy również o konieczności skracania pazurów naszego kotka. Podstawą pielęgnacji jest tu oczywiście zakupienie drapaka, jednakże często zdarza się tak, że sam drapak nie wystarczy i zachodzi konieczność przycięcia pazurków. Najlepiej jest przeprowadzić ten zabieg z pomocą specjalnego obcinacza, który możemy zakupić w sklepach zoologicznych, Jeśli nie wiemy, w jaki sposób należy się do tego zabrać, najlepiej jest pierwsze skracanie pazurków odbyć u weterynarza, który nauczy nas, w jaki sposób należy to robić.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów