Niestety, biegunka stanowi jedną z najbardziej przykrych i uciążliwych dolegliwości zarówno dla człowieka, jak i dla kota. Przyczyn jej powstawania może być bardzo dużo, dlatego warto je poznać, by móc chronić zarówno siebie, jak i kociaka przed zachorowaniem. Nie da się ukryć, że biegunki jest dość łatwo się nabawić, ale bardzo trudno jest się z nią uporać. W przeważającej liczbie przypadków, biegunka u kociaków przebiega dość łagodnie. Czasami jednak okazuje się, że dolegliwość ta stanowi jedną z oznak, że z organizmem kotka dzieje się coś o wiele bardziej niepokojącego. Jest to szczególnie groźny objaw dla małych kociąt – biegunka może doprowadzić je do bardzo ciężkiego stanu. Wynika to z tego, że biegunka powoduje odwadnianie organizmu i utratę sporej ilości wartości, niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. W wielu wypadkach, biegunka wiąże się także z poważnymi podrażnieniami jelit oraz okolic odbytu.
Z czego bierze się więc kocia biegunka?
Weterynarze mogą wymienić ogromną liczbę powodów, przez które pojawia się u kotów rozwolnienie. Jednymi z najczęstszych są występujące często alergie pokarmowe, niezdrowa dieta, wirusowe i bakteryjne zachorowania, a nawet stres czy zdenerwowanie. Nie są to jednak jedyne przyczyny. Biegunkę może wywołać nieświeża żywność czy karma – nie łudźmy się, że koty mają „odporniejsze żołądki”. Zepsute jedzenie szkodzi im tak samo, jak ludziom. Nie wszystko to, co jemy, nadaje się dla kociaka, dlatego nie powinniśmy dawać mu swojej żywności, gdyż to także może prowadzić do zatruć. Największą głupotą jest jednak przekonanie, że kociaki powinny spożywać krowie mleko. W rzeczywistości, ich żołądki nie są przystosowane do trawienia laktozy, przez co może występować nietolerancja tej substancji. Biegunka może oznaczać także pan leukopenię oraz nowotwory, a więc choroby, które nieleczone mogą okazać się śmiertelne. Może się także okazać, że koci organizm nie będzie reagował najlepiej na leczenie antybiotykami, a biegunka będzie jednym ze skutków ubocznych.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]