Dieta dla kotów z alergią

Alergie pokarmowe stają się coraz większym problemem i zapada na nie coraz więcej kotów. Swędzenie skóry, miejscowe wyłysienia, stany zapalne – to niektóre objawy, które mogą zaobserwować opiekunowie. Często nie pojawiają się one u młodych kotów, ale u zwierząt dojrzałych – składnik pożywienia, który do tej pory był dobrze tolerowany, niespodziewanie staje się alergenem. Nawet po jego odstawieniu symptomy choroby nie ustępują od razu, z tego powodu diagnostyka alergii oraz opracowanie odpowiedniej diety to procesy czasochłonne.

Rola diety u kotów-alergików
 

Stosowana do tej pory dieta ma w przypadku alergii pokarmowej kluczowe znaczenie. Wśród składników karmy znajdują się bowiem alergeny, które należy wyeliminować. Może to być mniej istotny element pożywienia, łatwiejszy do zastąpienia innym suplementem lub jeden z głównych składników każdej karmy – czyli mięso lub zboża. Gdy zmianie musi ulec podstawa żywienia, konieczna jest wyjątkowa staranność w wyborze zamiennika, inaczej zwierzę nie otrzyma wszystkich niezbędnych co codziennego funkcjonowania składników pokarmowych.

Komponowanie pożywienia dla alergika lub wybór odpowiedniej gotowej karmy powinno przebiegać pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii. Należy pamiętać również, że objawy nie ustąpią od razu, dlatego dieta musi być konsekwentnie stosowana przez dłuższy okres czasu. Nawet wyeliminowanie symptomów choroby nie oznacza powrotu do dawnych nawyków żywieniowych, ważna jest konsekwencja właściciela, dzięki której kot nie będzie narażony na nawroty objawów alergii.

Co należy wykluczyć z diety alergika
 

Na początku diagnozowania alergii opracowanie nowej diety sprawia najwięcej problemów. Najczęstszym wyborem są gotowe karmy dla alergików, ale również w tym przypadku należy zwracać uwagę na skład – zależnie od producenta, poszczególne elementy będą się różniły. W niektórych karmach wykorzystywane są zboża, które rzadko uczulają, natomiast w innych zostają one zupełnie wyeliminowane. Mięso wybierane przez producentów karm dla alergików również jest inne, niż w popularnych sklepowych pokarmach. Często wykorzystuje się koninę, mięso kaczki lub królika, które są delikatne i z reguły nie wywołują uczuleń.

Zmiana diety musi być przeprowadzona konsekwentnie, ale wybór produktów pozwala zarówno na żywienie kota karmą suchą, jak i mokrą, zgodnie z preferencjami zwierzęcia

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów