Kocia biegunka

Biegunka u naszego pupila może sprawić nam i jemu wiele kłopotów. Istnieje wiele przyczyn rozstroju żołądka, dlatego warto się z nimi zapoznać, żeby wiedzieć jak reagować w takiej kryzysowej sytuacji.

Prawie w każdym przypadku rozwolnienie u zwierzaka ma niezbyt ostry charakter. Jeśli nie jest łagodna może świadczyć o jakiejś przewlekłej chorobie. Szczególnie uważać trzeba na młode koty, bo u nich każda biegunka może doprowadzić do odwodnienia i ciężkiego stanu zdrowie. Niedojrzały pupil szybciej niż osobnik dorosły traci elektrolity. Kot z biegunką może doznać podrażnienia odbytu i jelit.

Powód biegunki

Ciężko stwierdzić na pierwszy rzut oka, dlaczego nasz kot ma rozwolnienie. Najczęściej chodzi o nieprawidłową dietę, uczulenie pokarmowe, infekcję wirusową albo o stres.

Musimy przeanalizować co jadł nasz kot, bo być może dorwał się do nieświeżego jedzenia lub do takiego, którego nie powinien jeść. Należy pamiętać, że nasz pupil nie powinien pić krowiego mleka, bo nie trawi laktozy. Czasami przyczyną może być panleukopenia kota, zmiana karmy albo leczenie go antybiotykami lub innymi lekami. W najgorszym przypadku powodem biegunki są nowotwory, podrażnione jelita i inne stany zapalne w organizmie.

Dłużej trwający rozstrój żołądka wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Domowe sposoby czasami nie działają więc nie kontynuujmy ich stosowania, zwłaszcza jak nie działają. Po pierwsze należy ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy ale z drugiej strony nie musimy panikować w wypadku wystąpienia biegunki u kota.

Sposoby leczenia biegunki

Biegunka trwająca dłuższy okres mówi nam o tym, że powinniśmy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz ustali przyczynę schorzenia dodatkowo ustalając przebieg leczenia. Gdy podejrzewamy coś poważniejszego warto zapytać, żeby nie zostać z wątpliwościami. Weterynarz może zlecić zrobienie kilku badań, czyli przeanalizowania kału i krwi kota oraz wykonanie EKG przez specjalistów.

Najczęściej ustalaną przyczyną biegunki u kota jest niewłaściwa dieta, zmiana karmy lub alergia. Wtedy należy odrzucić elementy karmy, które są niekorzystne dla kota. Jeśli chodzi o to, co możemy mu zaserwować i będzie dla niego w pełni bezpieczne jest to gotowane mięso drobiowe i ryż. Są to produkty lekkostrawne, nie wywołujące uczuleń. Nie wolno dawać pupilowi suchej karmy, która może podrażnić jego jelita. Ważne jest odpowiednie nawodnienie kota za pomocą wody mineralnej. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów