Problem właściwego żywienia kotów, pomimo licznych opinii weterynarzy i specjalistów, wydaje się nierozwiązany. Wiele zależy również od indywidualnych potrzeb i upodobań zwierzęcia.
Rynek karm – zarówno suchych, jak i mokrych – oferuje szereg produktów, które możemy wybrać w zależności od możliwości finansowych, kondycji kota, a przede wszystkim jakości. Dlatego obecnie coraz mniej popularne jest żywienie przygotowanymi w domu posiłkami. Opiekunowie kotów w większości rezygnują również ze szkodliwej praktyki karmienia zwierzaków resztkami swoich posiłków. Trzeba zaznaczyć, że jest to zdecydowanie najgorsza możliwa opcja – sól, przyprawy i konserwanty zawarte w spożywanej przez człowieka żywności mogą poważnie zaszkodzić kotom.
Dobra karma sucha podstawą diety
Wygodnym rozwiązaniem, jednocześnie zapewniającym kotu odpowiednio zbilansowaną dietę, jest wybór suchej karmy jako podstawy codziennego żywienia. Warto jednak zadbać, by pokarm był dobrej jakości – niestety większość karm dostępnych w supermarketach nie spełnia tego kryterium. Zakupu lepiej dokonać w sklepie zoologicznym; cena pokarmu wcale nie musi być wyższa, za to znaczna część oferowanych tam karm zawiera więcej wartościowych elementów. Koty szczególnie potrzebują wysokojakościowego białka, za to ilość składników roślinnych w diecie powinna być ograniczona.
Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się etykiecie i podanym tam informacjom – wówczas łatwiej będzie rozpoznać karmę wysokiej jakości. Szczegółowo wymienione rodzaje mięs i warzyw, zróżnicowany skład, informacje o ilości pierwiastków (takich jak magnez, wapń, fosfor), produkty mięsne znajdujące się na pierwszym miejscu w składzie, brak barwników – te elementy sugerują, że mamy do czynienia z produktem wartościowym.
Wybór dobrej jakościowo karmy to inwestycja w zdrowie kota, ale warto również wiedzieć, że od składników znajdujących się w pożywieniu, zależy ilość zjedzonej przez zwierzę karmy. Produkty niskiej jakości są mniej sycące, a więc potrzebna będzie większa ilość, żeby zaspokoić koci apetyt.
Karmy mokre
Ich podawanie równocześnie z karmami suchymi ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pewne jest jednak, że ten rodzaj pożywienia ma o wiele większą wilgotność, co wpływa na ilość przyjmowanych płynów. Jest to ważne w przypadku kotów, które nie piją zbyt dużo, co naraża je na schorzenia pęcherza i nerek.
Również w przypadku karm mokrych najważniejszym kryterium zakupu powinna być jakość.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]