Jak karmić małe kotki?

Koty, jako ssaki, przez pierwszych kilka tygodni życia powinny żywić się wyłącznie mlekiem swojej mamy. Jeśli jednak z jakichś przyczyn jest to niemożliwe (często zdarza się, że kotka odrzuca jedno z kociąt, albo ktoś zbyt wcześnie zabierze kotki od matki), w roli mamy musimy wystąpić my.

Karmienie zastępcze małych kociąt nie różni się w gruncie rzeczy od karmienia ludzkich niemowląt; wciąż priorytetem jest odpowiedni skład pokarmu oraz jego regularne podawanie. Jeśli to wszystko okrasimy najważniejszym składnikiem – miłością do zwierząt – możemy być niemal pewni sukcesu.

Przepis na kocie mleko

Skład kociego mleka różni się oczywiście od mleka krowiego, więc wbrew temu, co pamiętamy z bajek o Kocie Filemonie, nie należy podawać go kotkom. Można jednak, bazując na zwykłym, krowim mleku, przygotować odpowiednią dla kotków mieszankę. W tym celu należy zmieszać ok. 240 ml (niemal pełną szklankę) mleka homogenizowanego o zawartości 3,2 proc. tłuszczu, 1 łyżeczkę oleju rzepakowego, 1 kroplę witamin w płynie (przeznaczonych dla ludzi lub zwierząt), 2 żółtka oraz 1 łyżeczkę syropu kukurydzianego. Wszystkie składniki należy dokładnie razem zmiksować, a tuż przed podaniem lekko podgrzać. Gotową mieszankę możemy przechowywać w lodówce do 48 godzin.

Karmienie

Małe kotki należy karmić za pomocą butelki dla dzieci lub specjalnej, dla kotów, zakupionej u weterynarza. Nie powinno się karmić kotków z użyciem strzykawki, ponieważ zwierzątko nie może z niej ssać, a pokarm mógłby dostać się do płuc i spowodować zachłyśnięcie się kotka.

Niezmiernie istotną kwestią jest ustalenie odpowiedniej ilości pokarmu. Przyjmuje się, iż łączna dzienna dawka mleka powinna wynosić ok. 25 proc. masy ciała kotka.

Przez pierwsze dwa tygodnie życia kotka należy karmić go co 4 godziny przez całą dobę – również w nocy. Po tym czasie można zmniejszyć częstotliwość do czterech karmień na dobę, czyli karmić co 6 godzin, również w nocy.

Odbijanie i wypróżnianie

Po każdym posiłku kociemu maluchowi powinno się odbić, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku ludzkich dzieci. Co więcej, po zakończeniu karmienia należy masować brzuszek kota oraz okolice jego odbytu z użyciem wacika, zamoczonego w ciepłej wodzie. Na początku małe kotki nie potrafią się wypróżniać, a tego rodzaju masaż ma za zadanie pobudzić perystaltykę jelit.

Usamodzielnianie

Począwszy od ukończenia czwartego tygodnia życia, kotki można pomału usamodzielniać. W tym celu należy dodawać do każdego karmienia nieco kaszki dla niemowląt lub ryżu, a od piątego tygodnia warto zacząć zachęcać kotka do lizania mieszanki zbożowej, co ma być przygotowaniem do jedzenia z miseczki. Około siódmego tygodnia życia należy zacząć podawać naszemu pupilowi kocią karmę, stopniowo zastępując nią pokarmy na bazie mleka. Powodzenia!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów