Łupież u kota

​Łupież jest przede wszystkim dolegliwością świadczącą o występowaniu poważniejszych kłopotów skórnych. Najczęstszą jego przyczyną okazuje się zbyt mocne łuszczenie się naskórka w postaci drobnych łusek, przypominających łupież, jaki możemy zaobserwować u człowieka. Są to więc łuszczące się kawałki skóry, przypominające „paprochy”, spadające spomiędzy włosów, jak i takie pojawiające się na okrywie głosowej. Zdarza się niejednokrotnie, ale nie zawsze, łojotok, a więc zbyt duża ilość łoju produkowana przez gruczoły łojowe. Łój przypomina nieco wosk, znajdujący się u zdrowych zwierząt na skórze. Pełni on funkcje ochronne, związane ze zbyt szerokim wzrostem ilości bakterii i szkodliwych pasożytów, jak chociażby grzyby.

Wydaje się, że istnieje mnóstwo powodów, dla których pojawia się łupież u kotów. Tylko nieliczne spośród nich rzeczywiście wymagają interwencji weterynarza, ponieważ czasami udaje się je rozwiązywać, dzięki odpowiednim wsparciu właścicieli.

Na złuszczanie się naskórka wpływa mnóstwo schorzeń, jakie można byłoby podzielić na kilka gatunków. Jednym z czynników mogłaby być nieodpowiednia dieta, w której zabraknie kwasów tłuszczowych omega 3. Może to także powodować przesuszenie, a więc i złuszczanie się naskórka. Wystarczy regularnie zwracać uwagę na to, w jaki sposób prezentuje się sierść naszego kociaka, ponieważ to ona ukazuje, czy dana karma, jaką dajemy naszemu kociakowi cechuje się wysoką jakością czy też nie. Zdarza się także bowiem, że łupież występuje jako reakcja alergiczna na nieodpowiedni rodzaj karmy czy też jakąś pojedynczą substancję, zawartą w danym produkcie, służącym do pielęgnacji takiej sierści.

W niektórych przypadkach, takie pogorszenie elastyczności skóry, a więc i się jej łuszczenie, może wynikać z odwodnienia, gdy kociak cierpiał wcześniej na biegunkę, wymioty, a nawet zbyt upalne otoczenie. Taka diametralna zmiana temperatur także może spowodować, jak widać występowanie nieprzyjemnego łupieżu. Pojawia się on jednak głównie w porze letniej, ponieważ kociaki narażone są wówczas na poparzenia przez zbyt intensywne promienie słoneczne.

Nie można także zapomnieć, że łupież może być spowodowany wywoływany chorobami, wywoływanymi przez zewnętrzne pasożyty. Zdarza się, że pchły, wszoły i roztocza, a także nużeńce i swędzik jesienny także wywołują łupież. Powinniśmy więc bacznie obserwować, jak wygląda sytuacja na skórze naszego zwierzęcia. Gdyby wydawało się, że nasze leczenie nie przynosi żadnych rezultatów, dobrze byłoby zastanowić się nad odwiedzeniem weterynarza, którzy dopasuje kurację do potrzeb zwierzaka.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów