Wyprawka dla kota – co powinno się w niej znajdować?

Adoptując kociaka, musimy odpowiednio przygotować mieszkanie do jego potrzeb. Niestety, z kociakiem jest jak z niemowlęciem – nie wystarczy dbać o regularne wizyty u lekarza, ale trzeba nim się opiekować. Chcąc uprosić proces aklimatyzowania się do otoczenia, powinniśmy udać się do sklepu zoologicznego, gdzie zaopatrzymy się w kilka potrzebnych przedmiotów. Jakie przedmioty powinny się odnaleźć w wyprawce, przygotowywanej dla małego kotka? A przede wszystkim, jak drogo będzie nas to kosztować?

Zacznijmy od podstaw

Zanim sprowadzimy kociaka, powinniśmy nabyć podstawowe akcesoria, a więc kuwetę oraz miseczkę – kot musi mieć z czego zjeść i gdzie się załatwić. Wiadomo, że dwie miseczki to absolutne minimum, jednak jeśli chodzi o ich rozmiar, to sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Miska na karmę nie może być większa, niż 0.3 l pojemności, a na wodę 0.5 l. Takie pojemności są w zupełności wystarczające. Pomogą one nam kontrolować ilość podawanego pożywienia, by zwierzęcia nie przekarmiać, bo może być to groźne dla jego zdrowia. Przy dopasowywaniu miseczki na picie, stoimy przed poważnym wyborem czy będzie to miseczka metalowa czy też wykonana z plastiku. Zdarza się, że kociaki nie lubią posmaku metalu, dlatego nie będą chciały pić z takich miseczek.

W jaki sposób dobrać kuwetę?

Kolejną kluczową kwestią okazuje się kuweta, ponieważ pozwoli ona zachować czystość i higienę w całym naszym mieszkaniu. Właściciele kociaków mogą wybierać kuwety kryte lub odkryte. Wiadomym jest, że bardziej komfortową dla kociaka i właściciela, będzie kryta, ponieważ żwirek tam wsypany, nie będzie brudził podłogi, a kociaki będą mogły czuć się w nich bezpieczniej. Zdarza się jednak, że niektóre kociaki nie są w stanie poradzić sobie z przyzwyczajeniem się do zamykanych przestrzeni, a więc także i do zamykanych kuwet, więc nauczenie kocięcia do korzystania z krytej kuwety będzie graniczyło z cudem i zajmie sporo czasu. Zwierzak ma już i tak dość wrażeń, gdy zostaje sprowadzony do nowego mieszkania, dlatego warto w pierwszej kolejności uczyć go korzystania z kuwety odkrytej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów