Odrobaczanie kota

Jeśli posiadamy zwierzaka domowego jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni i nie chodzi tutaj tylko o jego karmienie, czy też bawienie się z nim ale o zapewnienie mu profesjonalnej opieki lekarza weterynarii. O wszystkich naszych obowiązkach względem pupila powinien nas poinformować jednak warto wiedzieć kilka rzeczy dotyczących zdrowia podopiecznego.

Odrobaczanie wraz ze szczepieniami jest podstawą jaką powinniśmy zapewnić kotu. Musi być ono wykonywane regularnie, aby zwierzę nie pozbywało się pasożytów wraz ze swoimi wydzielinami i wydalinami, jednocześnie zanieczyszczając nimi swoje otoczenie, a w rezultacie zagrażając naszemu zdrowiu. Pierwszy zabieg powinien być zaplanowany na pierwsze tygodnie życia kociaka przed szczepieniami, bo ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój.

 

Po co odrobaczać koty?

Pilnowanie odbycia tego zabiegu jest związane z utrzymaniem sprawności fizycznej przez kota zarówno w czasie dorastania, jak i w wieku dojrzałym. Każda dolegliwość spowodowana pasożytami i innymi robakami jest dla kota poważna, zwłaszcza jak jest jeszcze młody. Mogą doprowadzić one do wystąpienia niedokrwistości, złej kondycji fizycznej więc i psychicznej, a co za tym idzie do jego wycieńczenia.

Dzieje się to dlatego, że matka naszego podopiecznego może nosić w sobie zakażenie, które jej dzieci przejmą wraz z mlekiem. Larwy kocich robaków są w stanie bytować w jego otoczeniu przez długie tygodnie, więc zabrudzenia na misce lub resztki kału mogą być dla niego niebezpieczne, ze względu na bytowanie tych pasożytów.

Rady praktyczne dotyczące odrobaczania kociąt

Gdy otrzymamy małego kota już w pierwszych tygodniach od urodzenia powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza. Mniej więcej czwarty tydzień życia kota to odpowiednia data. Wtedy należy rozpocząć kurację odrobaczania, która będzie trwała aż do trzeciego miesiąca życia pupila. Gdy zakończymy ten pierwszy etap, należy go powtórzyć co trzy lub sześć miesięcy. Ten pierwszy termin rekomendowany jest dla kotów, które często przebywają z innymi zwierzętami lub mogły mieć z nimi kontakt. Jeśli nasz kot nie wychodzi z domu i nie mamy innych pupili w swoim otoczeniu odrobaczanie można powtarzać dopiero co pół roku.

Jak wygląda zabieg?

Obecnie weterynaria proponuje nam wiele sposobów na odrobaczanie kociąt. U młodych najlepiej sprawdzają się tabletki, pasty oraz krople. Oczywiście wybór leku na robaki powinien być związany z wiekiem naszego kota, ale ostateczną decyzję i tak powinien podjąć lekarz.

Tabletki i pasty stosuje się doustnie, podając mu je co dwa tygodnie. Usuwają one pasożyty, które znajdują się w układzie pokarmowym i działają na te, które są już w wieku dojrzałym. Na resztę pasożytów działają krople, które umieszcza się na karku pupila. Taki zabieg eliminuje dojrzałe i nierozwinięte jeszcze formy pasożytów.

Jak rozpoznać, że nasz pupil ma pasożyty?

Przez całe życie naszego kota musimy go obserwować, żeby wiedzieć czy nie potrzebuje ona wizyty u specjalisty. Jeśli nie dopilnujemy regularnego odrobaczania nasz pupil może stać się senny, będzie kaszlał, miał biegunkę i cierpiał na wymioty. Czasami występuje też ból brzucha i nadmierny lub znikomy apetyt. Te objawy mówią nam o tym, że musimy udać się na kurację do gabinetu weterynaryjnego. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów