Układ moczowy kociaków składa się z pary nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Niestety, zaniedbania mogą prowadzić do powstawania poważnych schorzeń tego układu, które bardzo trudno jest wyleczyć. Do problemów takich należą chociażby problemy z kamienicą moczową, stany zapalne, urazy czy zmiany nowotworowe. Kluczową okazuje się prewencja, a więc odpowiednio wcześniejsze zdiagnozowanie przypadłości u naszego pupila, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo jej wyleczenia. Nawet, jeśli wydaje się, że mamy do czynienia z pozoru z błahą infekcją układu moczowego, rutynowo powinniśmy wykonać badania profilaktyczne (krew, mocz). Badania takie powinny być co pewien czas regularnie, nawet jeśli nie występują żadne objawy. W taki sposób, możemy przedłużyć życie naszemu kociakowi.
Jakich dolegliwości nie powinniśmy więc lekceważyć?
Do objawów, których nie powinno się bagatelizować należy chociażby zmiana w ilości wydalanego moczu, a więc jej zwiększenie lub spadek. Niepewność powinna wzbudzić także zmiana zabarwienia moczu oraz zapachu. Niektóre kotki, mogą odczuwać problemy z jego oddawaniem, chociażby wydalając go poza kuwetę. Ważne jest także zwracanie uwagi na to, czy kotek nie wydala w moczu krwi lub niebezpiecznego śluzu. Czasami, objawom takim towarzyszy melancholia, biegunki i wymioty, nagły spadek masy ciała czy wrzody na dziąsłach. Jeśli nasz kot będzie cierpiał na powyższe dolegliwości, może okazać się, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem nerek.
Najczęściej występująca choroba
Za najczęściej występującą chorobę układu moczowego u kotów uznaje się zapalenie pęcherza. W przeważającej ilości przypadków, jest ona wywoływana atakiem na pęcherz bakterii z zewnątrz. Dorosłe kocury mają znacznie dłuższą cewkę moczową, dlatego na chorobę cierpią przede wszystkim mniejsze kocięta, gdyż to u nich łatwiej o zakażenie bakterią. Przez krótką cewkę o wiele łatwiej dostać się do organizmu. Zapalenie pęcherza może być także wywołane przez kamienie moczowe. Do objawów schorzenia zalicza się przede wszystkim ból przy oddawaniu moczu lub jego nietrzymanie. Leczenie jest stosunkowo proste, ponieważ wystarczy podawać kociakowi środki farmakologiczne, przepisane przez weterynarza.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]