Skład karmy - jaki powinien być

Skład karmy dla kotów, czy psów powinien widnieć na każdym jej opakowaniu. Czytając etykiety musimy zwrócić uwagę na poszczególne składniki karmy oraz ich ilość procentową. Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

Białko

      Karma kota powinna posiadać dużo białka. Kot do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 11 aminokwasów pochodzenia zwierzęcego, które zawarte są oczywiście w białkach. Białko jest także podstawowym budulcem tkanek i mięśni, potrzebne jest do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Niska zawartość białka w diecie może zahamować wzrost, spowodować ogólne osłabienie i zaburzenia pracy jelit.

Węglowodany

      W kociej diecie nie muszą występować węglowodany, czyli cukry pochodzenia roślinnego. W naturze koty pobierają węglowodany z aminokwasów, czyli białka, a te stosowane w karmach pozyskiwane są z roślin. Nadmiar węglowodanów może być przyczyną nadwagi i otyłości.

Tłuszcze

      Oleje rybne, tłuszcze omego – 6 i omega – 3 są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, rozwoju mózgu, a także dobrego stanu skóry, sierści, mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Ich niedobór może spowodować między innymi nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, mięśnia sercowego, bezpłodność.

Włókno

      Włókno wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego regulując procesu trawienne. Są niezbędne w prawidłowym odżywianiu kota.

Substancje mineralne

      Substancje te należy dostarczyć z pożywieniem. W zależności od indywidualnych potrzeb zapewniają prawidłowy rozwój całego organizmu.

Dodatkowe składniki

      Lepszej jakości karmy, szczególnie suche zawierają dodatkowe składniki. Wśród nich wyróżnia się L-karnitynę, glukozaminę, taurynę i wiele innych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie kota.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów