Jak rozpoznać czy kot ma robaki?

Jeśli zastanawiamy się, czy nasz kot ma robaki, właściwie sformułowane pytanie powinno brzmieć: czy już ma robaki. Prawda jest taka, że zdecydowana większość kotów, niezależnie od tego, czy żyją one na wolności, czy w mieszkaniu, prędzej lub później nabawia się jakiegoś gatunku robaków.

Rożne rodzaje pasożytów dają różne objawy, chociaż podstawowy zestaw jest zwykle podobny, a składają się na niego takie atrakcje jak: wymioty, biegunka, utrata wagi, krew w kale, zaburzenia apetytu oraz matowa i szorstka sierść. Poza wyżej wymienionymi, poszczególne gatunki pasożytów wywołują charakterystyczne dla siebie objawy, na podstawie których możemy wstępnie zakwalifikować intruza.

Glisty kocie, robaki obłe (Toxocara cati, Toxascaris leonine)

Robaki obłe, czyli obleńce, należą do najczęściej spotykanych gatunków kocich pasożytów. Mogą one osiągać nawet 10 cm długości, a ponieważ są białe lub różowawe, możemy stosunkowo łatwo dostrzec je w stolcu kota.

Poza tym specyficznym „spaghetti” w kuwecie, objawami zakażenia obleńcami może być wzdęty brzuch (szczególnie u małych kotów), a także wymioty lub biegunka.

Tęgoryjce (Braziliense tubaeforme)

Tęgoryjców nie możemy zobaczyć bez użycia specjalistycznego sprzętu, jednak są one równie groźne, co obleńce, a może nawet groźniejsze. Żywią się bowiem krwią kota, co może w efekcie doprowadzić go do anemii. Tęgoryjce są bardzo niebezpieczne dla młodych kociąt, natomiast u dorosłego kota zakażenie może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Co bardzo istotne, tęgoryjce mogą przenieść się na człowieka, szczególnie w przypadku, gdy mamy zwyczaj chodzić po domu boso.

Tasiemce (caninum Dipylidium, taeniaeformis T.)

Tasiemce charakterystyczne są dla kotów, które maja pchły, ponieważ zwykle do zarażenia dochodzi w momencie, gdy kot zje zainfekowaną pchłę. Tasiemce lub ich fragmenty możemy zaobserwować w stolcu lub futrze kota, szczególnie w okolicy odbytu. Głównym objawem zakażenia tasiemcem jest fakt, że kot jest ciągle głodny i bardzo dużo je. Kocie tasiemce nie przenoszą się na ludzi.

Nicienie

Nicienie przypominają robaki obłe, zaś głównymi objawami zakażenia są tu wymioty, ospałość i utrata apetytu. Nicienie można zidentyfikować poprzez zbadanie wymiocin kota, co umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Niezależnie od typu pasożytów, jakie zagnieździły się w organizmie naszego kota, niezmiernie ważną kwestią jest zachowanie wysokiego poziomu higieny, ponieważ część pasożytów może przenieść się na człowieka i wywołać nieprzyjemne choroby oraz powikłania. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów