Troska o zdrowe serce kota

Choroby serca i układu krążenia dotyczą również kotów. Mogą mieć postać wrodzoną, diagnozowaną w pierwszych miesiącach życia, lub pojawić się u dojrzałych zwierząt.

Codzienna obserwacja

Opiekunowie najlepiej znają temperament, styl życia i zachowania swoich pupili, dlatego to właśnie oni poprzez codzienną obserwację kota, mogą wychwycić niepokojące zmiany. Zaniepokoić powinna ich już osowiałość, zmniejszona aktywności, większa potrzeba snu i utrata apetytu. Nie są to objawy swoiste, charakterystyczne wyłącznie dla chorób serca, ale ich wczesne zaobserwowanie i reakcja mogą ustrzec przed pogłębieniem się problemu, niezależnie od jego natury. Duszność i wodobrzusze to z kolei symptomy, które bardziej bezpośrednio wskazują na dolegliwości sercowe. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do obrzęku płuc; możliwe jest również wystąpienie niedowładu kończyn tylnych spowodowanego zatorami w aorcie brzusznej.
 

Wizyty lekarskie i diagnostyka

Profilaktyka chorób serca to przede wszystkim okresowe badania kardiologiczne. Dzięki nim możliwe jest wykrycie schorzeń, zanim jeszcze zaczną one dawać widoczne objawy. Znacznie poprawia to rokowania i nawet jeśli choroba jest nieuleczalna, wcześnie podjęte leczenie pozwala na wydłużenie życia zwierzęcia i poprawę komfortu jego codziennego funkcjonowania.

Opiekunowie kotów powinni mieć świadomość najczęstszych chorób – zarówno tych wrodzonych, jak i pojawiających się w późniejszym okresie życia. Wadą wrodzoną jest na przykład przetrwały z życia płodowego przewód tętniczy Botala – schorzenie to jest usuwane operacyjnie.

Do schorzeń nabytych zalicza się między innymi:

- zapalenie wsierdzia, które rozpoznaje się na podstawie zwyrodnieniowej choroby zastawek przedsionkowo-komorowych,

- kardiomiopatię (głównie przerostową) – schorzenie o podłożu genetycznym, najczęściej dotykające rasy maine coon i ragdoll. Rozwija się powoli, a jej rozpoznanie możliwe jest po wykonaniu szeregu badań – najczęściej RTG, EKG i echa serca. Pozwalają one wykryć zaburzenia rytmu serca oraz zwyrodnienia jego ścian.
 

Postępowanie w przypadku zdiagnozowanej choroby

Zależnie od rozpoznania i stanu zwierzęcia możliwe jest leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Jednak w przypadku kardiomiopatii całkowite wyleczenie kota nie jest możliwe – terapia ma na celu przedłużenie jego życia i poprawę samopoczucia, niemożliwe jest jednak całkowite zlikwidowanie problemu.

Każda zdiagnozowana u kota choroba serca wymaga od właścicieli szczególniej troski o zwierzę – regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii, zmiany diety i podawanie zalecanych leków.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów