Czy koty rozumieją, co do nich mówimy?

Czy da się zrozumieć kocią mowę? Nad tym pytaniem zastanawiał się pewnie każdy miłośnik futrzaków. Pozostaje jeszcze inne pytanie: Czy nasze koty rozumieją to, co do nich mówimy? Jeśli tak, jak to możliwe?

Wiele osób przekonuje nas do tego, że koty z całą pewnością rozumieją, co do nich mówimy. Inni z kolei uważają, że koty nie są w stanie rozpoznać znaczenia słów, ale doskonale wyczuwają ludzkie emocje i reagują na mimikę i gesty, które emocje te wyrażają najlepiej. W jaki sposób zatem koty są w stanie rozumieć znaczenie wypowiadanych przez nas słów?

Chodzi przede wszystkim o proste i często powtarzalne komunikaty, takie jak: „Chodź”, czy „Idziemy”, „Wychodzimy”. Kot słysząc te słowa doskonale wie, że powinien wówczas opuścić dane pomieszczenie. Podobnie jest z wypowiadaniem słów dotyczących ulubionych zabawek kotów. Zwierzaki te wiedzą o jakie zabawki chodzi i w jakim celu ich użyć. Koty bardzo chętnie reagują także na słowa dotyczące jedzenia. Doskonale wiedzą, że dostaną zaraz karmę, kiedy mówi się o tym do nich.

Oczywiście koty nie znają wszystkich słów. Nie ma zatem najmniejszego sensu wygłaszanie im długich przemów. Zwierzęta te są w stanie zrozumieć proste i krótkie zdania, a przede wszystkim słowa kluczowe zawarte w tych zdaniach. Koty najszybciej uczą się rozpoznawania słów, które mają dla nich praktyczne znaczenie. Chodzi zatem o takie słowa, jak: „jedzenie”, które oznacza dla nich przede wszystkim porę karmienia, czy „zabawka”, gdyż zapowiada zabawę.

Im częściej będziemy do naszego pupila mówić, tym więcej będzie on w stanie zapamiętać słów, ale należy pamiętać o tym, że istnieje oczywiście jakaś granica. Koty są w stanie zapamiętać jedynie określoną liczbę słów. Trudno jednak znaleźć jakieś naukowe badania, które byłyby w stanie potwierdzić kocie zdolności lingwistyczne. Należy pamiętać o tym, że dla naszego kota znaczenie słów może być całkowicie inne niż dla nas.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów