O czym powinniśmy pomyśleć, zanim zdecydujemy się, by nasza kotka miała kocięta?

Posiadanie zaledwie jednego kota wiąże się tak naprawdę z ogromną odpowiedzialnością, a co tu dopiero mówić o całej gromadce małych kotków. Decyzja o dopuszczeniu kotki do kocura powinna być zatem bardzo dokładnie przemyślana. Nie należy działać wyłącznie pod wpływem emocji, lecz dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy zadać sobie kilka, niezwykle ważnych pytań i szczerze sobie na nie odpowiedzieć.

Pierwsze pytanie powinno dotyczyć ilości wolnego czasu, którym jesteśmy w stanie dysponować, by zająć się małymi kotkami. Kocia rodzinka wymaga sporo uwagi. Na samym początku uwagę tę powinniśmy skupić przede wszystkim na porodzie. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie będzie potrzebna jej nasza pomoc. Data porodu nie jest do przewidzenia, więc czeka nas tak naprawdę kilka dni czuwania. Niekiedy bywa i tak, że konieczne jest wzięcie urlopu, aby nie zostawiać kocicy samej. Czas potrzebny jest również na to, by zająć się małymi kociakami. I nie chodzi tu tylko o zapewnienie im picia, czy jedzenia. Powinniśmy wygospodarować także czas na zabawę, ponieważ dzięki temu lepsza będzie ich socjalizacja. Przy kociakach sporo czasu poświęca się również na proste czynności, takie jak karmienie, czy czyszczenie kuwet.

Drugie, równie ważne pytanie, dotyczy właściwej opieki, którą powinniśmy obdarzyć zarówno kotkę, jak i jej dzieci. W okresie ciąży oraz karmienia kotka powinna mieć zapewnione właściwe dla niej warunki. Potrzebny jest wówczas spokój oraz zaciszne miejsce na gniazdo. Jest to niezwykle ważne, ponieważ stres w tym okresie może przynieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje dotyczące między innymi problemów przy porodzie, czy zaburzeń związanych z laktacją. Rozwijające się kociaki powinny mieć zapewnioną odpowiednio dużą przestrzeń do zabawy.

Kotka w ciąży oraz podczas karmienia powinna mieć zapewnione odpowiednie jedzenie. Kocięta także wymagają właściwego żywienia. Należy szczególnie podkreślić, że dobrej jakości karma nie jest niestety tania. Powinniśmy zatem zadać sobie pytanie, czy stać nas na taką karmę. Należy też pamiętać o innych wydatkach. Przykładem może być tutaj żwirek dla kotów. Jeden worek żwirku kocia rodzinka zużywa przez około dwa tygodnie. Młode kocięta potrzebują także specjalnych zabawek. Dobry opiekun nie powinien zapomnieć również o odrobaczaniu oraz o szczepieniach, co wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Warto zastanowić się także nad tym, czy przed oddaniem nie wykastrować zwierząt i nie zaczipować ich. W grę wchodzą ponadto niespodziewane koszty, związane między innymi z pomocą lekarską, czy chorobą. Dopiero po odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania możemy podjąć świadomą i w pełni przemyślaną decyzję.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów