Utrata sierści przez kota

Wiele kotów traci mnóstwo sierści. Linienie naszych pupili jest prawdziwym przekleństwem ich właścicieli. Zwyczajowo, kot traci sierść około dwóch razy w przeciągu roku, ponieważ pozbywa się w ten sposób martwej pokrywy włosowej. Choć dla samych kotów nie stanowi to większego problemu i zagrożenia dla ich zdrowia, o ile nie mamy do czynienia z łysieniem, to właściciele nie mogą poradzić sobie z czyszczeniem ubrań i dywanów z sierści. Przez co powodowane jest tracenie sierści i jak sobie więc z tym poradzić?

Czym więc naprawdę jest linienie kociaków?

Utrata sierści, nazywana inaczej linieniem to nic innego, jak pozbywanie się martwej sierści kota, w miejsce której rosnąć będzie całkowicie nowa okrywa włosowa. Proces ten ma ścisły związek z porami roku i zmianami temperatur, a także występowaniem większej lub mniejszej ilości promieni słonecznych. Z powodu zbliżającej się zimy, nasze pupile będą okrywały się znacznie większą ilością sierści, ponieważ natura przystosowała je w taki sposób, by były w stanie przetrwać niskie temperatury. Linienie będzie zatem szczególnie dokuczliwe wiosną, kiedy zaczną występować pierwsze promienie słoneczne, ponieważ kociak będzie pozbywał się nadmiaru sierści, by nie było mu za gorąco. Oznacza to przykry okres dla każdego właściciela, który będzie starał się o wprowadzenie w domu porządków wiosennych. Wypadająca sierść będzie widoczna na naszych kanapach, ubraniach i dywanach… Nie da się jednak ukryć, że opisywane przypadki lnienia kociaków, dotyczą zwierzaków, spędzających sporą ilość czasu poza domem. W przypadku pupili, siedzących całymi dniami, utrata sierści może być permanentna, ponieważ mają w mieszkaniu do czynienia ze stałą temperaturą.

Z linieniem nie wygrasz, jednak da się je opanować…

Niestety, nie da się procesy linienia zatrzymać, choć jest to uciążliwe. Jest to jednak coś tak naturalnego, jak proces starzenia u ludzi. Właściciele będą więc każdego dnia narażeni na sprzątanie sierści, a trudny dla siebie okres będą mogli przeczekać. Da się jednak nieco oszukać matkę naturę poprzez regularne wyczesywanie kociaka, zwłaszcza na zewnątrz, a więc na balkonie czy też podwórku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów