Jak nauczyć kota pływać?

Wbrew temu, co większość z nas myśli o kotach i pływaniu, zdarzają się osobniki, które nie tylko lubią wodę, ale wręcz są nią zafascynowane. Co więcej, tak naprawdę każdy kot potrafi pływać, o czym możemy się dobitnie przekonać, kiedy w sytuacji zagrożenia przyjdzie mu pokonać zbiornik wodny wpław. Jeśli więc chcemy nauczyć naszego kota pływania, warto spróbować – z pewnością się nie utopi, a być może sprawi mu to wielką frajdę. Jak zatem zabrać się do tej misji?

Przede wszystkim, nic na siłę. Jeśli chcemy nauczyć kota pływania, powinniśmy zrobić wszystko, by takie szkolenie było dla niego przyjemnym doświadczeniem. Podstawowym warunkiem jest oczywiście odpowiednia temperatura wody oraz pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel (nie chcemy przecież, by nasz czworonóg się przeziębił). Warto też od razu przygotować sobie ręcznik, za pomocą którego osuszymy kota po kąpieli oraz ulubiony smakołyk,. Który będzie nagrodą za odwagę bądź miłym akcentem na zakończenie.

Etap 1

Wannę, w której będzie pływał nasz kot, należy napełnić letnią woda na głębokość kilku centymetrów. Pamiętajmy, by nie dodawać do wody żadnych środków myjących, mydła ani innych substancji. Powinniśmy nalać tyle wody, by kot mógł w niej spokojnie spacerować, nie zamaczając brzucha.

Kiedy wanna jest przygotowana, należy powoli i spokojnie postawić w niej kota, jednocześnie zachęcając go, by brodził po wodzie. Bardzo ważne jest tu pozytywne wsparcie z naszej strony, łagodny głos, głaskanie i smakołyki. Im bardzie przyjemny wyda się naszemu kotu pobyt w kąpieli, tym chętniej powtórzy lekcję. Ten etap szkolenia powinniśmy powtarzać przez kilka kolejnych dni, tak, by kot mógł się do niego przyzwyczaić i, miejmy nadzieję, polubić.

Etap 2

Kiedy brodzenie po wodzie nie będzie dla naszego zwierzaka niczym niezwykłym, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli zwiększyć ilość wody. W głębszej wodzie należy powtarzać rytuały z etapu pierwszego, czyli wciąż głaskać, chwalić i częstować naszego dzielnego pływaka smakołykami.

Ćwiczenie znów powtarzamy na tyle długo, aż kot przyzwyczai się do głębszej wody. Pamiętajmy, by po każdej kąpieli, niezależnie od głębokości wody, dokładnie wytrzeć kotu futro, ponieważ w przeciwnym razie może się zaziębić.

Etap 3

Kiedy kot jest już w pełni oswojony z głębszą wodą, należy napełnić wannę do takiego poziomu, by nasz czworonóg mógł w niej pływać, a nie chodzić. Kiedy wanna jest napełniona, powoli opuszczamy do niej kota, i , co bardzo ważne, wciąż go trzymamy. Nie mogąc stanąć na własnych nogach, kot może czuć się nieco nieswojo, więc nasz dotyk i wsparcie są mu niezbędne. Następnie należy powoli przesuwać kota w wodzie, przemawiając do niego i chwaląc. Po chwili kot zacznie instynktownie przebierać łapkami, czyli pływać... pieskiem. Mimo to, nie należy go puszczać, by pływał samodzielnie, aż całkowicie oswoi się z sytuacją.

Etap 4

Kiedy nasz pupil jest już całkowicie przekonany do pływania, możemy powtórzyć czynności z etapu 3, a następnie powoli puścić naszego pływaka. Na pierwszy raz wystarczy, jeśli przepłynie samodzielnie kilka centymetrów. Po tym czasie powinniśmy wyciągnąć naszego czworonoga, osuszyć i podać najbardziej ulubiony smakołyk. Jeśli będziemy działać spokojnie i konsekwentnie, z czasem pływanie stanie się dla kota wielką przyjemnością, w my będziemy mogli z dumą obserwować, jak nasze wysiłki i cierpliwość przynoszą owoce. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów