Żywienie kotów z cukrzycą

Przebieg cukrzycy u kotów może być różny – niekiedy udaje się niemal całkowicie wyleczyć chorobę, czasem możliwe jest jedynie jej zahamowanie. Na stan kota wpływa jednak postępowanie i czujność opiekuna, który musi zadbać o regularne wizyty u weterynarza i zmianę diety.

<img alt="" style="width: 200px; height: 150px; display: none;" resources="" library="" image="" 61db25da="" 57f8846df6e3af40f65ea820_t3.jpg"="" src=/res/zywienie-kotow-z-cukrzyca-kigb.jpg" data-cke-saved-src=/res/zywienie-kotow-z-cukrzyca-kigb.jpg" rel="gallery">

Cukrzyca

Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się wraz z wiekiem – najczęściej zapadają na nią zwierzęta dojrzałe, około 10 roku życia. Cukrzyca wiąże się ściśle z określoną rasą, szczególnie do niej predysponowaną. Zwiększone ryzyko związane jest jednak z otyłością, chociaż pierwszym objawem choroby jest paradoksalnie spadek masy ciała.
 

Specyfika diety cukrzyka

Po zdiagnozowaniu cukrzycy właściciele muszą ze szczególną troską dbać o to, co i w jakiej ilości oraz o jakich porach je kot. Ważna jest bowiem stałość posiłków i podawanie jednego rodzaju karmy. W przypadku jakichkolwiek zmian, konieczna jest kontrola poziomu cukru, żeby określić, jak reaguje organizm zwierzęcia.

Proporcje składników w karmie dla cukrzyków będą inne niż w przypadku pożywienia przeznaczonego dla zdrowych kotów. Mniejsza ilość węglowodanów musi iść w parze ze zwiększeniem ilości białka, by dostarczyć kotu wystarczającą ilość energii. Koty z natury są mięsożercami, dlatego bardzo dobrze znoszą taką zamianę, wykorzystując biało zawarte w mięsie jako źródło energii.

Pożywienie dla kotów występuje w formie karmy suchej lub mokrej, co budzi wątpliwości właścicieli, jaką postać wybrać. Najbezpieczniej skonsultować każdy przypadek z weterynarzem, ponieważ istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy każdego typu karm. Mokre często zawierają mniejszą ilość węglowodanów, w porównaniu z suchymi odpowiednikami. Jednak pożywienie wilgotne powoduje zwiększenie poziomu cukru we krwi bezpośrednio po posiłku.
 

Wahania wagi

Cukrzycy sprzyja nadwaga, jednak objawem choroby bardzo często jest gwałtowne chudnięcie. Z tego powodu podawana karma nie powinna zawierać obniżonej ilości kalorii – musimy pozwolić zwierzęciu wrócić do optymalnej wagi, Niedożywienie może mieć negatywny wpływ na organizm i przebieg leczenia – nasila kwasicę ketonową i osłabia układ odpornościowy.

W przypadku gdy nie nastąpiła utrata masy ciała i mamy do czynienia z otyłym cukrzykiem, niezbędne jest stopniowe i rozważne odchudzenie kota. Dzięki uregulowaniu wagi organizm będzie lepiej reagował na podawaną insulinę, a w niektórych przypadkach może nawet spowodować ustąpienie choroby. Warto, by proces odchudzania nadzorował weterynarz, bo zbyt gwałtowny spadek wagi nie jest pożądany.   

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów