Adopcja kota w kilku krokach

Zaczyna się od chęci posiadania stworzenia. To bardzo odpowiedzialna decyzja, która trwale wpłynie na życie wszystkich domowników. Kot to nie zabawka, a potencjalny członek rodziny, który może chorować, mieć lepsze i gorsze dni, być płochliwy i trudno adaptować się do otoczenia. Ma swój indywidualny charakter i potrzeby, które trzeba poznać. Dlatego zanim zdecydujesz się na posiadanie zwierzaka, przemyśl to kilka razy.

Bardzo ważne jest, żeby wszystkie osoby z Tobą mieszkające zaakceptowały tę decyzję. Pomimo tego, że tak naprawdę wszystko zależy od kota – niektóre z nich są bardzo towarzyskie, inne wolą się izolować i wybierają jedną albo dwie osoby, które akceptują – każdy domownik musi być na „tak”. Bez tego ani rusz. Przedyskutujcie sprawę i potraktujcie to poważnie!

Następnie pora wybrać odpowiedniego kandydata. Sposobów jest kilka, możecie osobiście pojechać do schroniska i obejrzeć kotki lub zrobić do za pośrednictwem Internetu. Poobserwujcie wybranego zwierzaka, spróbujcie nawiązać z nim jakąś nić porozumienia. Zanim wybierzecie kotka, zastanówcie się, czego konkretnie oczekujecie od zwierzaka – masz małe dziecko? Kot powinien być przyjaźnie nastawiony do świata i mieć łagodne usposobienie oraz uległą postawę. Jesteś samotnikiem? Możesz przygarnąć starszego kota, który jest dominujący i zawłaszczający terytorium, bo nie będzie miał z kim konkurować. Później czeka Cię długa rozmowa z pracownikiem schroniska o wybranym kocie, odpowie on na wszystkie pytania i wątpliwości.

Umowa. Pamiętaj, że żeby adoptować kota musisz podpisać umowę adopcyjną. Pracownik schroniska poinformuje Cię o wszystkich zasadach i regulaminie schroniska, zazwyczaj adopcja jest nieodpłatna lub kwotę przekazuje się na zasadzie dobrowolnej darowizny na schronisko. Razem z kotem w pakiecie dostajesz aktualną książeczkę zdrowia, w której dokładnie opisana została cała historia medyczna nowego pupila. W umowie często jest podpunkt dotyczący dalszych losów adopcyjnych – pracownicy przez jakiś czas będą kontrolować, co się dzieje z kotem, albo telefonicznie, albo osobiście. Jeśli coś pójdzie nie tak, przewidziano powtórne oddanie kota do schroniska, jednak wiąże się to już z konsekwencjami dla psychiki zwierzaka…

Co przygotować dla kota w domu? Przede wszystkim spokojne miejsce do spania, jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Przez pierwsze kilka dni zostaw kotka w spokoju, musi on po swojemu obwąchać nowe terytorium i poznać rozkład poszczególnych pomieszczeń. Adoptowany kotek, szczególnie kiedy jest już dorosły, potrzebuje trochę czasu na asymilację.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów