Miłość u kotów

Czy koty potrafią kochać? Oto jest pytanie! Każdy miłośnik kotów odpowie oczywiście twierdząco, natomiast nie zostało to chyba potwierdzone naukowo do tej pory. Jeżeli jednak koty kochają, to czy uczucie to jest inne, niż ludzkie? Kogo koty mogą kochać? Jak wygląda miłość u kotów? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Do niedawna uważano, że zwierzęta nie są zdolne do jakichkolwiek uczuć. Dziś wiadomo, że takie twierdzenie było błędem. Mimo, że nie znaleziono do tej pory naukowych dowodów, wiele osób wychodzi z założenia, że zwierzęta są zdolne do wyższych uczuć.

Jak wygląda miłość macierzyńska u kotów?

Pewnie większość z nas zgodzi się też ze stwierdzeniem, że istnieje coś takiego, jak miłość macierzyńska u kotów. Bardzo często można zaobserwować, jak wielką czułością kocie matki darzą swoje kocięta, przynajmniej do momentu, kiedy zaczynają być samodzielnie. Później bowiem miłość macierzyńska wygasa. Niekiedy jednak zdarza się również tak, że któraś z córek pozostaje przy matce i razem z nią wychowuje potomstwo, zarówno swoje, jak i jej. Istnieją też koci ojcowie, u których można zaobserwować wyraźnie większe zaangażowanie. Wykazują oni chęć do zabawy ze swoimi dziećmi, a niekiedy pilnują ich nawet, jeśli kocica wyrusza na łowy.

Jak wygląda miłość dzieci do rodziców u kotów?

W przypadku kotów więź z matką wygasa przeważnie w momencie osiągnięcia przez nie dojrzałości. Tak jest w większości przypadków, choć zdarzają się wyjątki, o czym mowa była powyżej. Kocury także mogą pozostać blisko matki, ale z czasem nie jest to już to samo uczucie. Jeżeli kocur nie zostaje wykastrowany, związek pomiędzy nim a matką nabiera seksualnego charakteru. Po kastracji mogą jednak zostać kompanami. Seksualny charakter może dotyczyć także związku ojca z córką kocicą.

Jak wygląda miłość partnerska u kotów?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że koty łączą się w pary jedynie w okresie godowym. Poza tym okresem żyją niezależnie od siebie. Warto również wspomnieć o tym, że kocur spotyka się zazwyczaj z wieloma kotkami. Trudno zatem o dostrzeganie głębszych uczuć pomiędzy samcem a samicą. Niekiedy jednak zdarza się tak, że kocury mają swoje ulubione kotki. Spędzają z nimi chętnie czas, nawet poza okresem godowym.

Jak wygląda miłość kota do człowieka?

Więź, która łączy koty z ludźmi ma zupełnie inny charakter niż ta, która łączy koty z kotami, czy przedstawicielami innych gatunków zwierząt. Wynika to pewnie z faktu, że ludzie opiekują się swoimi pupilami, które z czasem są od nich uzależnione. Niektóre koty są całkowicie obojętne wobec ludzi, inne z kolei nie widzą świata poza nimi.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów