Diagnozowanie i leczenie chorób serca u kotów

Choroby serca zagrażają życiu kotów, dlatego tak duże znaczenie ma trafna diagnoza i odpowiednio prowadzone leczenie. Wczesne wykrycie schorzenia przez opiekunów jest trudne, bo początkowe objawy nie wskazują jednoznacznie na problemy z sercem. Podejrzenia mogą zostać zweryfikowane tylko przez lekarza weterynarii – często oprócz standardowej wizyty potrzebna jest również dodatkowa konsultacja ze specjalistą.

<img alt="" style="width: 200px; height: 137px; display: none;" resources="" library="" image="" 61db25da="" 5702c290f4126a0dad190f6c_t3.jpg"="" src=/res/diagnozowanie-i-leczenie-chorob-serca-u-kotow-higb.jpg" data-cke-saved-src=/res/diagnozowanie-i-leczenie-chorob-serca-u-kotow-higb.jpg" rel="gallery">

Badania diagnostyczne

- rutynowe badanie kliniczne – przeprowadza się je w ramach okresowych kontroli, co pozwala na wczesne wykrycie schorzeń serca, ale jest również początkiem procesu diagnostycznego, gdy do lecznicy zgłaszają się opiekunowie kota, którzy zauważyli niepokojące objawy. Weterynarz przy pomocy stetoskopu osłuchuje serce zwierzęcia, pozwala to na usłyszenie szmerów, charakterystycznych szczególnie dla wrodzonych wad serca. W zależności od jego rezultatów, lekarz zleca dalsze badania;

- RTG klatki piersiowej – dzięki niemu możliwa jest ocena sylwetki serca i wskazanie jego ewentualnego powiększenia. Badanie obejmuje całą klatkę piersiową, dlatego weterynarz może sprawdzić również oskrzela i płuca pod kątem zalegającego w nich płynu;

- badanie echokardiograficzne serca – daje obraz pracy serca i poszczególnych jego części. Ze względu na swoją precyzję, pozwala na bardzo dokładne wskazanie nieprawidłowości i zdiagnozowanie niemal każdej choroby serca;

- badanie elektrokardiograficzne – jest szczególnie pomocne w wyrywaniu arytmii i przeciążeń serca;

- pomiar ciśnienia krwi – koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na nadciśnienie. Może ono być symptomem chorób, np. kardiomiopatii.
 

Leczenie

Do każdego przypadku weterynarz podchodzi indywidualnie i w zależności od schorzenia i stanu zwierzęcia dobiera rodzaj terapii. Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku wad wrodzonych, aby przeprowadzić zabieg potrzebna jest jednak specjalistyczna, dobrze wyposażona klinika i doświadczony specjalista-kardiolog. Powszechne jest natomiast leczenie farmakologiczne. Tabletki podawane są kotu przez właściciela, najczęściej doustnie lub wraz z karmą, dlatego ważna jest systematyczność i przestrzeganie zaleceń weterynarza. Często terapia lekowa trwa bardzo długo, nawet przez całe życie kota.

Oprócz środków farmakologicznych, w przypadku duszności, wykorzystuje się również terapię tlenową z wykorzystaniem inkubatora. Nie zawsze jest to jednak wskazane ze względu na stres towarzyszący zabiegowi i wiele zależy od zachowania zwierzęcia.

Wspomagać terapię ma także dieta – najczęściej niskosodowa, niskokaloryczna. Na rynku dostępne są suche karmy przeznaczone specjalnie dla kotów cierpiących na choroby serca. Wybór pożywienia powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem prowadzącym terapię.  

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów