Pielęgnuj swojego futrzaka najlepiej jak potrafisz

Każdy z nas chciałby jak najlepiej zadbać o swojego kota. Jego zdrowie, sierść, a także rozwój są bardzo ważne, dlatego powinniśmy go odpowiednio pielęgnować. Pierwszy kot w domu może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego też warto wiedzieć jak zająć się tym małym zwierzątkiem. Niemniej jednak nie musisz się martwić, ponieważ kot nie zabierze Ci dużo czasu. Zazwyczaj to prawdziwi indywidualiści, którzy sami dbają o siebie. Są to zwierzęta czyste i chętnie poddające się wszelkiego rodzaju czynnościom pielęgnacyjnym.

Wszystko, co robimy dla pupila powinno mu sprawiać przyjemność. Nie możemy ingerować w jego ciało na siłę, raczej musimy uczyć go, że chcemy mu pomóc. Jeśli nie będzie miał na to ochoty, to i tak nie będziemy w stanie tego zmienić. Już w pierwszych tygodniach życia kociąt powinniśmy im pomagać w zadbaniu o sierść, poprzez szczotkowanie. Ważne, by wybrać szczotkę z włosia i delikatnie wyczesywać futerko, robiąc to tylko wtedy, kiedy będą chciały. Zdarzają się jednak rasy długowłose, których futro trzeba pielęgnować z poświęceniem dużej uwagi. Posiadając odpowiednie grzebienie możemy także doskonale załatwić tę sprawę. Kołtunów pozbędziemy się czesząc futro warstwami, a także przesypując ją odpowiednimi środkami, które można zakupić w sklepie zoologicznym.

Pazurki kotów są ważną częścią ich ciała. Są jednak w stanie same się nimi zająć, ale w wyposażeniu domu musi znaleźć się drapak, gdzie kocie pazurki będą same się formować. Jeśli jednak to niewiele da, możemy je skrócić samodzielnie, ale tylko wtedy, gdy mamy jakiekolwiek doświadczenie w tych sprawach.

Mimo tego, że koty to czyste zwierzęta, to nie są w stanie wszystkiego zrobić same. Miejsca takie jak uszy czy pazurki muszą być kontrolowane przez właściciela, ponieważ ich niedopatrzenie może okazać się problematyczne w przyszłości. Standardowo naszym obowiązkiem są też wizyty w lecznicy, gdzie uzyskamy wszelkie informacje na temat stanu zdrowia kota, jego chorobach czy potrzebach. Zdarza się, że sami nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się z naszym zwierzątkiem, wiec specjalista pomoże nam i uzmysłowi problem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów