Jak uchronić meble przed kocimi pazurami?

Osoby decydujące się na zwierzaka domowego, muszą przygotować się na niespodziewane zniszczenia czy inne niespodzianki, które zaserwują im nowi domownicy. W przypadku kotów można często zaobserwować drapanie mebli. Niestety leży to w naturze kotów, dlatego nie da się ich tego całkowicie oduczyć, jednakże istnieją sposoby, aby przenieść ich punkt zainteresowania z mebli na specjalne drapaki dla kotów. Koty drapią różne przedmioty, dzięki czemu ścierają sobie pazurki oraz rozładowują napięcie. Stres nie dotyczy tylko ludzi, również zwierzęta miewają gorszy nastrój i muszą go w jakiś sposób odreagować.

Koty nie zwracają uwagi na to, co drapią, wystarczy, że odpowiada im dany materiał, przez co uważają dany teren za ich własność. Aby uchronić nasze meble przed naszymi milusińskimi wystarczy, że zapewnimy mu coś zamiennego. W sklepach zoologicznych aż roi się od różnych drapaków dla kotów, które nie tylko są w różnorodnych kolorach, ale również kształtach i rozmiarach. W momencie, gdy kto upatrzył sobie już dany mebel może być trudno go ukierunkować na inny przedmiot akceptowalny dla nas, jednakże, jeżeli wybierze się odpowiedni drapak, który bardziej przypasuje kotu istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestanie on niszczyć dotychczasowe przedmioty. Możemy również pozwolić kotu na drapanie jednego, wybranego mebla, chociaż ta opcja nie jest zbyt przekonywująca. Jeżeli ktoś lubi majsterkować, może sam stworzyć unikalny drapak dla kota.

Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wiemy, co nasz zwierzak lubi najbardziej a czasem w sklepach nie możemy znaleźć odpowiedniego sprzętu, który zadowoliłby naszego pupila. Niektóre koty uwielbiają się wspinać, opierać łapkami i przeciągać się oraz skakać, dlatego dla tego typu zachowania najlepsze okażą się drapaki stojące umożliwiające różne wariacje i zabawy. Warto jednak pamiętać, aby były one stabilne, w innym wypadku kot może nie być zadowolony z nowej zabawki i wrócić do pierwotnych upodobań, jakim było drapanie mebli. Koty same wybierają przedmioty, które im odpowiadają, dlatego drapak musi być dobrany tak by zadowolić kota.

Inne znów lubią drapać powierzchnie poziome, czyli dywany czy łóżka i fotele, dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem okażą się specjalne maty do drapania, dzięki którym koty zmienią swoje zainteresowanie i przestaną niszczyć dobytek mieszkańców. Istnieje wiele poradników o tym jak zniechęcić koty do drapania mebli czy też ukierunkować ich zainteresowanie właśnie na maty czy drapaki, więc każdy, kogo dotknie ten problem powinien się z nimi zapoznać lub od małego uczyć swojego kota odpowiedniego zachowania. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów