Specjalna dieta dla kastrowanych/sterylizowanych kotów

Kastracja wśród kotów jest powszechnie bardzo często stosowana ze względu na zachowanie kota po uzyskaniu przez niego dojrzałości płciowej, która przypada pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia zwierzaka. Dorosłe koty mają tendencję do zaznaczania swojego terenu, a zapach moczu jest bardzo uciążliwy i praktycznie nie możliwy do zniesienia, dlatego właściciele kotów decydują się właśnie na kastrację. W przypadku samiczek mówi się o sterylizacji, która nie jest tak powszechnie praktykowana jak kastracja kotów, ale również często poddaje się kotki tego typu zabiegom ze względu na to, że chroni się je w ten sposób przed różnymi chorobami na przykład nowotworem czy też niechcianym rozmnażaniem. Weterynarze po zabiegu uprzedzają właściciela, że od tej pory jego pupil będzie wymagał odpowiedniej diety, gdyż po zabiegu kastracji czy sterylizacji może znacznie przybrać na wadze, co może źle wpłynąć na dalsze jego zdrowie. 

Wielu z nas nie wie, co może oznaczać specjalna dieta a tak na prawdę chodzi tylko o zmianę karmy naszego pupila na taką, w której zawarte są wszelkie właściwości odżywcze oraz witaminy. Wiele znanych marek karmy dla kotów i psów na przykład Royal Canin w swojej ofercie posiada specjalne karmy dla zwierzaków po kastracji. Zdrowa żywność wysokiej, jakości sprawi, że koty, które ze względu na mieszkanie w domach mają tendencję do tycia nie zmienią drastycznie swojej wagi a kastrowane kotki, których metabolizm jest o wiele słabszy również nie będzie zbyt uciążliwy. Koty z wiekiem poruszają się coraz mniej, gdy są małymi kociakami często chętniej się bawią i skaczą, z wiekiem stają się typowymi kanapowcami, dlatego też ich waga znacznie wzrasta.

Karmy typu "light" są skierowane właśnie do kotów mających tendencję do szybkiego wzrostu masy ciała. Ważne jest, aby dopasować ilość spożywanej karmy przez kota do jego trybu życia - gdy jest aktywny należy podawać mu więcej kalorii, natomiast w przypadku jego "lenistwa" ograniczyć ich spożywanie lub zmienić karmę na mniej kaloryczną.

Czasem koty po kastracji nie zmieniają ani swojego trybu życia ani ich metabolizm nie ulega zbyt wielkiej zmianie wówczas możemy pozostać przy tym samym sposobie żywienia jednocześnie obserwując zachowanie naszego kota, tak, aby w porę zareagować gdyby zbyt przytył. Ilość zjadanej karmy przez kota musi być również kontrolowana, gdyż nawet w przypadku karmy light, w której jest zawarte sporo błonnika i wartości odżywczych może dochodzić do przejedzenia i mieć odwrotne skutki. Możemy również zapewnić kotom więcej ruchu, zabierać go na spacery czy samemu się z nim bawić, wówczas będzie spalać kalorie i nie przybierze zbyt na wadze. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów