Legowisko dla kota – jak sprawić kotu komfortowe posłanie

Znalezienie komfortowego i estetycznego legowiska dla naszego mruczka, jest równie ważne, jak w przypadku posłań wybieranych dla psiaków. Z kociakami może być o tyle trudniej, że te chodzą własnymi ścieżkami, śpią do 16 godzin na dobę, a miejsca, które stają się dla nich ulubione, potrafią naprawdę zaskoczyć. W jaki sposób wybrać legowisko dla kota, by spełniało oczekiwania zwierzaka, ale i odpowiadało właścicielowi?

Obserwacja zachowań kociaka

Koty lubią panoszyć się wszędzie. I w każdym miejscu, w którym się pojawiają, można zaobserwować pozostającą sierść, która z kolei sprawia problemy w sprzątaniu. To dlatego zanim kupimy konkretne legowisko, dobrze jest pójść śladami kocimi. Im dłużej obserwujemy swojego mruczka, tym łatwiej nam ocenić, w jakich miejscach lubi najbardziej przebywać.

Niektóre koty bardzo lubią ciepło i chętnie będą się wygrzewać w okolicach kaloryfera lub na parapecie. To także wskazówka, że preferują raczej twarde posłania. Miauczący przyjaciele, którzy wspinają się po meblach, ewidentnie pałają miłością do wysokości, właśnie na wyższym poziomie będą najchętniej się wylegiwać. Kolejna grupa kotów to miłośnicy miejsc ciasnych, niewielkich, zacienionych. Mniej więcej takich, gdzie człowiek raczej by się nie wcisnął, a przynajmniej bliskie byłoby mu uczucie klaustrofobii.

Na koniec koty moszczące się głównie pośród kanap, foteli, poduszek i koców. Teoretycznie najmniej wymagające, bo nie potrzebują specjalnej budki czy wymyślnego, podwieszanego hamaka, za to dostarczające nam najwięcej pracy podczas sprzątania. Niezależnie od tego, jaki charakter ma nasz ulubieniec, potrzeba dostosować legowisko do jego potrzeb, a przy tym zapewnić sobie możliwość bezproblemowego utrzymania w czystości domowych wnętrz. W tym miejscu zachęcam do odwiedzenia internetowego sklepu zoologicznego SklepZoologic.pl, w którym można znaleźć różnego rodzaju legowiska dla kociaków.

Rodzaje legowisk dla kotów

Niekiedy nie obejdzie się bez zakupienia kilku rodzaju legowisk. Choć to niemały wydatek, to jednak pozwala sprawdzić, w jakim legowisku kotu będzie wygodnie. Do którego się przyzwyczai i będzie z niego chętnie korzystał. Gdy już wybierzemy posłanie dla kociaka bądź kilka jego rodzajów, wystarczy ustawić je w miejscach, gdzie mruczek najchętniej ucina sobie drzemki. W ten sposób uda się ocenić, które legowisko przypadnie mu do gustu i gdzie je ustawić na stałe.

Na rynku do wyboru mamy kilka głównych typów legowisk. Z różnego rodzaju materiałów wykonywane są budki i domki, które zapewniają nie tylko wygodę, ale i łatwo je ustawić w dowolnym miejscu, a potem przestawić w inne. Poza tym, jeśli właścicielom zależy na estetyce, która wpisze się w domową aranżację, z powodzeniem mogą celować w tę grupę produktów.

Legowiska wykonane z wikliny to kolejna opcja. Produkty wiklinowe charakteryzują się ciekawymi kształtami, a jeśli są to kosze, najczęściej można ich używać na zewnątrz, na przykład na balkonie czy mocując na rowerze.

Są i takie kociaki, które lubią ciasne i niewielkie miejsca. Dla nich przeznaczono specjalne tunele oraz zamknięte śpiwory. Naprzeciw nich pojawiają się koty, które lubią przestrzeń, a przy tym najczęściej znajdujemy je drzemiące na kanapach i w fotelach. Im dedykowane są legowiska w postaci poduszek i koców. Płaskich, miękkich, które łatwo zdjąć i uprać.

Wybór nie jest mały, dlatego jeśli tylko dobrze znamy swojego mruczka, wiemy już, którymi ścieżkami najchętniej się porusza, gdzie urządza sobie długie drzemki, wybór legowiska nie powinien przysporzyć zbyt wielu problemów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów