Jak zapobiec zaginięciu zwierzaka?

Na ulicach bardzo często można zobaczyć ogłoszenia o zaginionych psach lub kotach. Okres wakacyjny szczególnie sprzyja takim sytuacjom, zwłaszcza jeśli zwierzę podróżuje razem z nami lub pozostaje pod opieką innych osób. Zapobiegliwość właścicieli może jednak pomóc ochronić kota przed stresującymi przeżyciami.

Podczas podróży

Planując wyjazd z kotem lub pozostawiając go pod opieką innej osoby w jej domu, należy szczególną uwagę przywiązywać do jego właściwego transportu. Specjalny transporter lub szelki zapobiegną sytuacji, gdy zwierzę przestraszy się i wyrwie. Działając pod wpływem bodźca i stresu, nie myśli ono logicznie, łatwo więc o nieprzemyślaną ucieczkę i zaginięcie.

Adresówki i chipy

Szczególnie w przypadku psów popularnym rozwiązaniem jest przyczepianie do obroży adresówek z danymi właściciela. Pozwala to osobom, które znajdą zwierzę, bez problemu skontaktować się jego opiekunami. Bez adresówki będzie to o wiele bardziej skomplikowane i może skończyć się pobytem psa w schronisku lub wielodniowym błąkaniem się po ulicy. Nie każdy kot ma obróżkę, ale jeśli jest do niej przyzwyczajony także warto zaopatrzyć ją w adresówkę. Zwierzę błąkające się po ulicy, ale posiadające obrożę na pewno szybciej zwróci uwagę przechodniów, którzy wówczas nie pomylą go z dzikim kotem.

Innym rozwiązaniem jest chip – posiada on kod cyfrowy, dzięki odczytaniu którego można łatwo odnaleźć właściciela w specjalnej bazie danych. Jego umieszczenie pod skórą zwierzęcia jest szybkie i bezbolesne, dlatego warto pomyśleć o takiej ochronie pupila.

Odpowiedzialni zastępczy opiekunowie

Koty w czasie wakacyjnych wyjazdów właścicieli najczęściej pozostają pod opieką krewnych lub przyjaciół. Ważne jest jednak, by osoba ta wiedziała o zagrożeniach, jakie nawet w domu czekają na kota i umiała im zapobiegać. Niezabezpieczone okno czy nieuwaga podczas otwierania drzwi mogą skończyć się ucieczką i zaginięciem. Właściciele kota powinni uświadomić to zastępczym opiekunom i poinformować ich o zwyczajach obowiązujących na co dzień w ich domu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów