W pierwszej części poradnika omówiliśmy podstawowe zasady pielęgnacji kota – na nich jednak nie możemy poprzestać, jeśli chcemy, by nasz pupil został „zaopiekowany” w sposób kompleksowy i mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Skoro podstawy, takie, jak pielęgnacja sierści, dbałość o kuwetę oraz higiena uszu mamy już opanowane, czas na wyższą szkołę jazdy.
Pazurki
Jak wiadomo, koty lubią pokazywać pazurki, dosłownie i w przenośni. Zwykle też same dbają o ich stan, długość oraz czystość, pod warunkiem oczywiście, że mają zapewnione do tego celu środki. Kot odczuwa naturalną potrzebę drapania właśnie po to, by regularnie czyścił i ostrzył swoje pazury – jeśli więc nie zapewnimy mu dostępu do drapaka, na którym będzie mógł tę potrzebę zrealizować, znajdzie sobie coś innego w zastępstwie – na przykład nasze meble oraz tapety.
Niekiedy jednak zdarza się, że mimo posiadania drapaka, kot będzie potrzebował naszej pomocy przy skracaniu pazurków. W takim przypadku możemy przyciąć je sami za pomocą specjalnych nożyczek (do kupienia w sklepach zoologicznych), ale jeśli nie mamy wprawy, znacznie lepiej będzie skorzystać z pomocy weterynarza. Jeśli obcinamy pazurki samodzielnie, pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie dochodzić do ich różowej części, bowiem jest ona unaczyniona, a także unerwiona. Jeśli więc naruszymy ją, nasz pupil może nie tylko krwawić, ale też mocno zrazić się do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet do nas.
Pyszczek
Najprostszym sposobem, by zatroszczyć się o higienę jamy ustnej kota, jest podawanie mu suchej karmy. Chrupiące kawałki sprawią, że kot samodzielnie oczyści sobie zęby z kamienia, który bywa powodem przykrego zapachu z pyska. Jeśli mimo stosowania suchej karmy zauważymy, iż z pyszczka naszego futrzaka wydobywa się nieprzyjemny fetor, należy udać się do weterynarza, który rozwiąże problem, podając kotu odpowiednie leki.
Kąpiel
Każdy wie, że koty nieszczególnie lubią wodę, jednakże w przypadku ras bezwłosych, do których należy np. sfinks kanadyjski lub ras o bardzo krótkich włosach, jak Cornish Rex, regularnie odbywana kąpiel stanowi obowiązkowy element pielęgnacji. W przypadku tych ras najlepiej jest od małego przyzwyczajać kota do kąpieli, dzięki czemu będzie on uważał ją za rzecz uciążliwą, ale nie przerażającą. Aby zminimalizować stres, najlepiej jest kąpać kota w misce z ciepłą wodą, o dnie wyłożonym miękkim ręcznikiem. Kąpiel pod prysznicem, a nawet pod kranem z bieżącą wodą, podobnie, jak używanie suszarek, może być dla kota zbyt wielkim stresem.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]