Karma idealna dla kota

Bardzo wielu właścicieli decyduje się na kupowanie swoim kociakom karmy bez zbóż. Czemu są tak chętnie wybierane i czym się różnią od innych typów karmy? Przede wszystkim, warto sobie zdawać sprawę, że koty są mięsożerne, a co za tym idzie, dodawanie zboża do ich karm, nie jest dla nich zdrowe. Można wręcz rzecz, że jest szkodliwe i wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowotnego zwierząt.

Czym się wyróżniają karmy bez zbóż?

Karmy bez zbóż, nie posiadają węglowodanów lub znacznie ogranicza się ich liczbę. Zwyczajne karmy natomiast składają się aż w 30% lub 40% z tych właśnie związków, zwłaszcza w przypadku karm suchych. Karmy ze zbóż w swoim składzie, zawierają zazwyczaj o wiele więcej białek zwierzęcych, a więc mięsa. Jest to jak najbardziej zjawisko pozytywne, ponieważ naturalnie, jadłospis kota w znacznej części składa się właśnie z posiłków mięsnych – o czym wcześniej wspomniano, są one drapieżnikami, żywiącymi się najczęściej niewielkimi zwierzakami. Wreszcie, karmy bez zbóż, nie będą zawierały sztucznych przeciwutleniaczy, barwników oraz konserwantów.

Czy to znaczy, że koniecznie sięgać po te karmy?

Logicznym byłoby więc wykluczyć z jadłospisu naszych kotów karmy bez zbóż, jednak nie warto decydować pochopnie. Zgodnie ze starym, polskim przysłowiem, „nie wszystko złoto co się świeci”. Ze względu na fakt, że wiele firm produkujących karmy rozpoznało świetny interes w produkcji karm z oznaczeniem „no grain”, karmy te znacznie straciły na wartości. Niektórzy producenci, zamiast szkodliwych związków zbóż, zaproponowali bowiem ziemniaki oraz groch, które równie nie nadają się do kociej diety. Ponadto, karmy te są prawie dwa razy droższe, a więc jest to nic innego, jak naciąganie wielbicieli kociaków. Zanim więc sięgniemy po tę karmę, zastanówmy się, czy rzeczywiście spełnia ona oczekiwania.

Jak wyróżnić więc idealną suchą karmą dla kociaka?

Przede wszystkim, nie ma idealnych suchych karm, gdyż jest to produkt przetworzony. Powinien jednak zawierać jak najwięcej białek zwierzęcych. Tłuszcze, jakie zawiera powinny pochodzić od różnych gatunków zwierząt. Sucha karma powinna także zawierać wiele wartości odżywczych i witamin, jak: wapń, jod, cynk, selen, potas oraz witaminy A, D oraz E.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów