Zła dieta u kota - jaki ma wpływ na jelita?

Popularne karmy dla zwierząt, które możemy znaleźć w każdym supermarkecie, są reklamowane przez producentów jako spełniające wszystkie potrzeby kotów i korzystne dla ich zdrowia. Niestety uleganie sloganom może niekorzystnie odbić się na samopoczuciu pupila – zbyt mała zawartość mięsa, składniki złej jakości, obecność alergenów skutkują niejednokrotnie problemami trawiennymi. Negatywnych skutków złej diety możemy nie dostrzec od razu, z pewnością jednak prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Wpływ diety na organizm i procesy trawienne


Trawienie dostarczanego pokarmu oraz wchłanianie potrzebnych składników odżywczych odbywa się przede wszystkim w jelicie cienkim – dlatego właściwa dieta ma kluczowe znaczenie dla stanu tego odcinka przewodu pokarmowego. Zaburzenie flory bakteryjnej jelit, spowodowane m.in. złą dietą, może skutkować powtarzającymi się i wyczerpującymi dla zwierzęcia biegunkami oraz fermentacyjną lub gnilną niestrawnością. Osłabienie procesów trawienia jelitowego wiąże się również z gorszym przyswajaniem składników odżywczych. Jeśli stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas, można mówić o syndromie upośledzonego wchłaniania objawiającym się utratą wagi, biegunką, wymiotami, stałym uczuciem głodu oraz pogorszeniem stanu sierści i apatią.

Żywienie kotów z problemami trawiennymi

Każde niepokojące objawy ze strony układu trawiennego muszą być skonsultowane z weterynarzem, który wskaże przyczyny problemów i zaleci odpowiednie leczenie. Bardzo często będzie również konieczna zmiana diety na zdrowszą i pomagającą walczyć z problemami trawiennymi. 

Przykładem kompletnego, zbilansowanego posiłku jest choćby produkt TROVET Highly Digestible Liverprotecting Diet. Zaleca się stosowanie tej karmy w przypadku chorób trzustki, wątroby i problemów z przewodem pokarmowym. Zapewnia ona prawidłowe funkcjonowanie jelit i wspomaga szczelność bariery jelitowej – jest to możliwe dzięki obecności krótkołańcuchowych łańcuchów tłuszczowych będących istotnym materiałem energetycznym.

Wybór innego rodzaju karmy wiąże się z dolegliwościami na tle alergicznym oraz spowodowanych nadwrażliwością pokarmową na niektóre składniki popularnych karm. Wówczas korzystna będzie na przykład seria produktów Integra Sensitive firmy ANIMONDA. Opiekun kota może wybrać zarówno karmę suchą, jak i mokrą, w zależności od preferencji kota. Pokarm dostępny jest także w różnych wariantach smakowych. Karmy charakteryzują się wykorzystaniem jednego źródła białka i węglowodanów, bo ma minimalizować ryzyko nietolerancji pokarmowej. Jednocześnie karma została wzbogacona o korzystne dla zdrowia zwierzęcia kwasy tłuszczowe.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów