Kot żądny przygód

Koty są powszechnie odbierane jako zwierzęta kanapowe, które nie muszą wychodzić na zewnątrz za „potrzebą” więc potrafią spędzić całe swoje życie w domu albo w mieszkaniu. Czasami jednak dzika natura naszego podopiecznego wychodzi, w szczególności gdy jest młodym, energicznym kociakiem. Zdarza się, że niektóre koty uporczywie domagają się wychodzenia na dwór i potrafią zatruwać życie swoim właścicielom.

Zachowanie kota, który chce poszaleć na zewnątrz

Właściciele kotów, w których odezwał się zew przygody skarżą się na nieznośne zachowanie pupili domagających się harców na dworze. Potrafią utrudnić życie także innym domownikom oraz sąsiadom. Kot staje się rozbrykany i ciężko go opanować. Zastanowić się trzeba najpierw nad przyczyną dlaczego nasz podopieczny tak domaga się wyjścia na zewnątrz i jak zachować się w sytuacji, gdy nasz domowy pupil chce spędzać czas na świeżym powietrzu. Pytanie czy pozwolić mu na to, czy jednak być stanowczym i nieugiętym wobec jego żądań?

Sprawa kotek

Ważnym etapem w życiu każdej kotki jest ruja i chyba każdy opiekun kota płci żeńskiej to potwierdzi. W czasie rui nasza mała pupilka chce koniecznie wyjść na dwór, żeby znaleźć sobie partnera do rozmnażania. Niestety tutaj natura wygrywa i nie da się opanować takiej kotki. Z drugiej strony kot może chcieć wyjść na zewnątrz bo czuje chęć zostania ojcem i wyczuwa czas rui u kotki zamieszkującej po sąsiedzku. Jest to bardzo uciążliwe, bo jeśli nie ustąpimy takim zwierzętom będziemy musieli wysłuchać istnego kociego koncertu pomiaukiwań.

Koty po kastracji lub sterylizacji

Taki poważny zabieg zazwyczaj działa korzystnie na uspokojenie się kota/kotki. Pupile mogą stać się ospałe i nie mieć już chęci na harce na zewnątrz. Nigdy nie mamy pewności, że na pewno się to stanie ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem z nad-aktywnym podopiecznym się rozwiąże. Jest to polecane także ze względów zdrowotnych kota, także jeśli chodzi o jego psychikę.

Drugą opcją jest ignorowanie kota, który głośno i wyraźnie domaga się wyjścia na zewnątrz. Na pewno zauważy on, że jego prośby nie skutkują więc przestanie się denerwować, że nie może wyjść. Możemy także odwrócić jego uwagę jakimś smakołykiem lub zabawką.

Rozrywki dla aktywnego kota

Czasami zdarza się, że pupil chce wyjść bo nudzi się w domu. Jeżeli nie zapewnimy mu rozrywek, będzie chciał ich doświadczyć na zewnątrz domu.  Jego chęć odkrywania świata nie kończy się na mieszkaniu lub domu, w którym na co dzień przebywa. Możemy spróbować wprowadzić do domu innego czworonożnego zwierzaka, dzięki czemu nasz kot przestanie się nudzić i czuć samotnie. Nie mając możliwości przygarnięcia drugiego podopiecznego powinniśmy zainwestować czas w zabawę oraz pobudzanie kota różnymi zajęciami i zabawkami. Polecany szczególnie jest tutaj drapak dla kota, dający mu wrażenie posiadania własnego kąta.

Kiedy powinniśmy wypuścić zwierzaka na zewnątrz?

Podejmując decyzję o wypuszczeniu naszego futrzaka na dwór musimy zapewnić mu wszystkie środki ostrożności, aby nic mu się nie stało. Ważne jest dopilnowanie tego, żeby nie uciekł na przykład przez balkon (warto jest założyć siatkę) i nie bał się innych zwierząt, które znajdują się na zewnątrz. Ważne jest stopniowe dawkowanie mu nowych wrażeń, bo to także może źle wpłynąć na jego samopoczucie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów