Tresura psów jest zjawiskiem powszechnym, powszechne jest też przekonanie, że w przypadku kotów taka nauka jest niemożliwa. Ich opiekunowie wracają jednak uwagę, że jedzenie może być silnym czynnikiem motywującym i pozwala na wywołanie i utrwalenie niektórych zachowań.
Posługiwanie się nagrodami jest wskazywane przez zwierzęcych behawiorystów jako najbardziej efektywna metoda nauki. Wywołuje pozytywne skojarzenia z wykonywaną czynnością i motywuje do wysiłku. Zupełnie inaczej działa kara – koty bardzo często nie kojarzą niepożądanego zachowania z jego przykrą konsekwencją.
Wybór nagrody dla kota
Koty są łasuchami i lubią jeść, co można wykorzystać, chcąc nauczyć je pewnych zachowań. Podawany jako nagroda smakołyk powinien być zupełnie inny niż codzienne jedzenie, by stanowił dla zwierzaka atrakcję. Jednocześnie nie powinno to być coś, co sami spożywamy, bo jedzenie przeznaczone dla ludzi bardzo często jest szkodliwe dla kotów. Lepiej wybrać jeden ze smakołyków oferowanych przez sklepy zoologiczne – zaletą przynajmniej części z nich jest także dodatkowa suplementacja składnikami odżywczymi.
Kiedy nagradzać kota?
Kształtowanie nowych nawyków warto łączyć z zabawą. Dodatkowym wzmocnieniem powinna być nagroda w formie smakołyku. Koty bardzo szybko przyzwyczajają się do rytuałów, dlatego jeśli dostrzegą korzyści z powtarzania pewnych zachowań, istnieje duża szansa, że staną się dla nich naturalnym zachowaniem. Konsekwencja i cierpliwość opiekuna mogą sprawić, że zwierzak nauczy się wielu rzeczy, które uczynią łatwiejszym codzienne wspólne życie.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]