Drapak - po co kotu ? Jaki wybrać ?

Drapak, jak wskazuje nazwa, służy głównie do drapania, która to czynność nie wynika, wbrew pozorom, z czystej kociej złośliwości i nienawiści do naszych mebli, ale stanowi jedną z podstawowych kocich potrzeb. Drapanie stanowi dla kota tak samo istotną czynność, jak jedzenie i spanie, nie ma więc co liczyć, że naszemu kotu „z czasem przejdzie”, albo że jakimiś metodami uda nam się go oduczyć uprawiania tego procederu. A po co właściwie koty drapią? Przede wszystkim po to, by rozsiewać swój zapach na własnym terytorium, ponieważ w czasie drapania wcierają w powierzchnię wydzielinę z poduszeczek łap, w której znajdują się specjalne substancje zapachowe. Drapanie jest też doskonałą formą kociej gimnastyki i rozciągania mięśni oraz okazją do oczyszczenia pazurków ze złuszczających się, martwych warstw.

Jeśli więc jesteśmy przywiązani do naszych mebli i zależy nam na wystroju wnętrza, zamiast walczyć z kocią naturą, należy dać naszemu zwierzakowi coś, co będzie mógł „legalnie” drapać, zaspokajając swoje naturalne instynkty, czyli... kupić drapak, a najlepiej – kupić dobry drapak. Czym zatem powinien się wyróżniać drapak idealny?

- odpowiednią długością. Kolumna, przeznaczona do drapania powinna mieć przynajmniej 60 -70 cm długości. Jeśli drapak posiada kilka poziomów i elementów, łatwo przeoczyć fakt, że żaden z jego elementów nie jest odpowiednio długi, a dla kota jest to niezmiernie ważne, by móc odpowiednio rozciągnąć ciało. Oczywiście, 60-70 cm to długość odnosząca się do kotów przeciętnych rozmiarów – jeśli posiadamy dużego kota, np. rasy Maine Coon, kolumna do drapania powinna być odpowiednio dłuższa (minimum dla tej rasy to 80 cm). długość kolumny powinna wynosić 80-100 cm);

- odpowiednio dużym legowiskiem. Kot powinien mieć możliwość wygodnego ułożenia się, a nawet swobodnego rozciągnięcia się na całą długość, więc znając rozmiary naszego przyjaciela, powinniśmy ocenić, czy legowisko będzie dla niego komfortowe;

- sztywna i stabilna konstrukcja. Koty, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, bywają bardzo silne, więc drapak powinien być wystarczająco wytrzymały, by przetrwać typową kocią zabawę. Chwiejący się, niestabilny drapak spowoduje, że kot szybko się zniechęci i nie będzie chciał go używać, wracając do zwyczaju drapania bardziej trwałych obiektów, jak np. naszych mebli czy ścian.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów