Ostrzę sobie pazurki! Wybieramy idealny drapak dla kota

Natura kota to uczyniła, że ten właśnie będzie drapać, co się da i nie zapobiegniemy temu w żaden sposób. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zniszczeniu nie uległy nowe kanapy, lub te najbardziej ulubione, wszelakiej maści fotele i inne domowe elementy wyposażenia, swojemu mruczkowi musimy zafundować drapak. I w tym momencie zaczyna się paleta dylematów, bo drapak dla kota to tak duży wybór, że aż można złapać się za głowę.

Dlaczego kociak drapie

Wspomnieliśmy o naturze kota, który drapie od zawsze i nie da się go tego oduczyć. Drapanie ma jednak inne funkcje, aniżeli jedynie, ot „kaprys” koci. Na łapach kota występują gruczoły zapachowe i podczas drapania wydzielane są feromony. Osiadają na drapanym przedmiocie, a kot w ten sposób zaznacza swoje terytorium. Podczas drapania usuwane są również złuszczone warstwy naskórka z pazurów, a kot, który do drapania musi się rozciągnąć na długość swojego ciała, ma prawdziwy „stretching” dla mięśni, i jednocześnie rozładowuje napięcie.
 

Jaki drapak dla kota?

Drapak dla kota jest w stanie sprawić, że nasz ukochany pupil będzie ostrzył sobie pazurki właśnie na nim, a nie na domowym wyposażeniu. Akcesorium tego typu będzie spełniać swoje funkcje, o ile zadbamy o trzy elementy podczas jego wyboru. Drapak musi być bowiem stabilny, by się nie przewrócił na kociaka, najpewniej robiąc mu krzywdę. Powinien być również dopasowany rozmiarowo, co ma związek i ze stabilnością, i  faktem, że kot potrzebuje móc się maksymalnie rozciągnąć na drapaku. Na koniec zaś wykonanie z bezpiecznych materiałów.

Drapaki, które będą stabilne, dostępne w różnych rozmiarach, ale i nawet w fantazyjnych konstrukcjach, oferuje sklep dla zwierząt SklepZoologic.pl. Wystarczy dopasować pod względem funkcjonalności, estetyki, jak i liczby kociaków, które są w naszym domu.
 

Różne rodzaje drapaków

Drapak dla kota ma być bezpieczny, czyli będzie się liczyć wspomniana stabilność. Duże drapaki mogą być mocowane do sufitu, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania przez kociaka, bądź też posiadają specjalne uchwyty mocujące do ściany.

Rzecz druga to zastosowany materiał. Nierzadko konstrukcje opiewają na grube słupki kartonowe umieszczone na drewnianej podstawie. Całość owija się bardzo ciasno sznurkiem z włókien agawy, czyli bliżej nam znanym sizalem. Ekskluzywne modele wykorzystują z kolei trawę morską.

Drapak może mieć formę deski owiniętej sizalem lub też będzie to zwykła mata sizalowa. Jeśli w domu jest więcej kotów, dobrze sprawdzają się rozbudowane, złożone konstrukcje, dzięki którym każdy kociak może znaleźć swoje ulubione miejsce do drapania, a i poczuje, że jest to jego bezpieczne terytorium. W takich konstrukcjach mogą znajdować się miękkie elementy lub też specjalne budki, dzięki czemu kociaki mają szansę wygodnie odpocząć, położyć się lub po prostu schować, jeśli przychodzi na to ochota.
 

Rodzaje i design

Na rynku znajdujemy drapaki poziome – leżące oraz pionowe, a pośród nich stojące bądź wiszące. Mogą mieć różne wysokości, licząc od tych najmniejszych, które mają maksymalnie do 100 cm, aż po największe sięgające nawet 160 cm wysokości lub też do samego sufitu.

Dla miłośników najciekawszych konstrukcji, producenci przygotowują drapaki przypominające słynne budowle, ale i te opatrzone dodatkowymi funkcjonalnościami, jak chociażby pełne kryjówek, półek i drabinek, które nawet swoją estetyką wpisują się w domową aranżację. Fundując drapak swojemu kociakowi, sprawiamy mu naprawdę dużą frajdę, dbamy o niego, ale i chronimy swoje meble przed zniszczeniem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów