Specjalne potrzeby kotów kastrowanych i po sterylizacji

Kastracja kocurów i sterylizacja kotek to bardzo ważne zabiegi, o których powinien pamiętać każdy odpowiedzialny właściciel. Wiążą się jednak z koniecznością zmiany diety, bo poddane im zwierzęta mają nieco inne potrzeby. Odpowiada za to spowolniony metabolizm i podawanie pokarmu dla osobników niekastrowanych mogłoby skończyć się nadmiernym przyrostem wagi.

Wskazówki żywieniowe

Da kotów po sterylizacji lub kastracji odpowiednia będzie karma o obniżonej kaloryczności. Powinna również zawierać mniej tłuszczu, który mógłby niepotrzebnie odkładać się w organizmie. Z tego powodu należy również starannie dobierać przysmaki dla pupila, nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, ale podawać w rozsądnych ilościach i najlepiej wybrać te, które mają stosunkowo najmniejszą ilość kalorii. W razie wątpliwości warto zapytać o radę weterynarza – pomoże on dobrać karmę odpowiednią ze względu na indywidualne potrzeby kota. Specjalnego traktowania mogą wymagać na przykład młode kocięta, które wcześnie zostały poddane zabiegowi. Wysokokaloryczne pożywienie dla maluchów nie jest już dla nich korzystne i trzeba znaleźć alternatywę.

Minerały w diecie kota kastrowanego

Nadmierny przyrost wagi, to nie jedyne zagrożenie dla kotów kastrowanych. Zabieg powoduje również wzrost ryzyka występowania chorób układu moczowego. Nie jest to reguła, ale warto w łatwy sposób zminimalizować zagrożenie – wybrana karma powinna zawierać odpowiednie ilości magnezu, fosforu oraz wapnia, tak by zapobiegać wytrącaniu się kamieni i kryształów moczowych. Ilość sodu także nie powinna być zbyt duża, bo jego nadmiar może przyczynić się do problemów z nerkami. Należy również zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody.

Specyficzne potrzeby kotów kastrowanych najłatwiej zaspokoić, kupując dedykowaną im karmę. Producenci sami dbają o to, by spełniała niezbędne wymagania – była niskokaloryczna i zawierała odpowiednie ilości minerałów. Jednak podobnie jak w przypadku innego rodzaju pożywienia, to na właścicielu spoczywa obowiązek kontrolowania zjadanej przez kota ilości oraz wybór karmy dobrej jakościowo. Pomimo iż kastrowane koty wykazują mniejsza potrzebę ruchu, warto zachęcać je do zabawy, która również pomoże utrzymać zdrowie i optymalną sylwetkę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów