Łupież u kociaków

Łupież zalicza się do poważnych dolegliwości skórnych. Jest to schorzenie przewlekłe, które dotyka nie tylko ludzi, ale także nasze czworonogi. Łupież pojawia się przede wszystkim ze względu na nieodpowiedni proces złuszczania naskórka, który układa się w kształt nieestetycznych łusek. U człowieka, łupież przypominać więc będzie drobinki, jak „paprochy”, które będą wypadały z pomiędzy włosów. Może się jednak okazać, że to nie jedyne dolegliwości, jakie będą prześladowały chorego – może powstać także łojotok, a więc zbyt rozległe wydzielanie łoju przez gruczoły. Łój przypomina nieco wosk, zlokalizowany na skórze zwierząt. Służy on przede wszystkim do chronienia zwierzaków przed szkodliwymi bakteriami oraz grzybami.

Dlaczego łupież pojawia się u kociaków?

Okazuje się, że jest bardzo dużo przyczyn, z powodu których u naszego pupila może powstawać łupież. Niezbędne okaże się więc skonsultowanie z lekarzem weterynarii, ponieważ nie wszyscy właściciele kotów wiedzą, jak skutecznie sobie poradzić z jego leczeniem. Łupież, a więc nadmierne złuszczanie naskórka u kotków,  może pojawić się w wyniku niewłaściwej diety. Będzie chodziło o brak kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, przez co skóra kota będzie wyjątkowo przesuszona. Może się także okazać, że łupież będzie wynikiem reakcji alergicznej na karmę czy kosmetyk pielęgnacyjny, jak szampon. Koty mają bardzo wrażliwą skórę.

Jak to działa?

Zmniejszenie się elastyczności skóry zwierzaka powoduje jego złuszczanie w stopniu nadmiernym. Może być to chociażby wynik odwodnienia pupila, związany z zatruciem pokarmowym (biegunka czy wymioty). Kociak może także za dużo czasu spędzać w zbyt ciepłych pomieszczeniach. Widać więc, że z pozoru szczegół, jakim jest różnica temperatur, związana ze zmianą pory roku czy przeprowadzką, również może prowadzić do łupieżu. Zimą, w pomieszczeniach panuje niższa wilgotność powietrza, aczkolwiek z drugiej strony, latem, kotki spędzają bardzo dużo czasu na powietrzu, narażając się na działanie promieni słonecznych. To także wysusza kocią skórę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów