Karma idealna czyli co wybrać dla naszego pupila?

Każdy właściciel kota powinien wypracować sobie własny sposób karmienia pupila, więc powinien zaznajomić się z podstawowymi regułami żywieniowymi.

Nowy członek rodziny w postaci kota powinien skłonić nas do podjęcia decyzji, czym będziemy go karmić. Jedzenie dla pupila musi być starannie dobrane do jego potrzeb i przyzwyczajeń, tak aby cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Obecnie na rynku mamy duży wybór karm zarówno jeśli chodzi o konsystencję, smak i wartości odżywcze. Zazwyczaj trzeba zmienić ją kilkukrotnie, ponieważ w różnych etapach rozwoju kota ma on inne potrzeby.

Karmy suche a mokre

Ten pierwszy rodzaj karm jest ceniony przez właścicieli kotów ze względu na kwestię ekonomiczną oraz wygodę w jej stosowaniu. Karmy suche dzielą się na te zwykłe oraz specjalistyczne, opracowywane przez lekarzy weterynarii dla zwierząt z różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Przeznaczone są dla kotów z alergiami, kłopotami z układem pokarmowym i krwionośnym, czy otyłością. Karmy z kategorii zwykłych cechują się podziałem ze względu na kategorię wiekową. Innych składników potrzebuje dorastający kot w porównaniu z takim w dojrzałym wieku.

Karmy mokre mają podobny podział jak karmy suche a są wybierane przez osoby posiadające bardziej wybredne koty lub takie, które mają różne schorzenia związane z trawieniem. Saszetki z jedzeniem dla kota to wygoda dla właścicieli, ponieważ mamy tam starannie przygotowaną porcję jedzenia dla naszego pupila. Niestety stosowanie karm mokrych wychodzi nieco drożej w porównaniu do stosowania karm suchych.

Najlepszymi markami produkującymi karmę dla zwierząt jest: Acana, Animonda, Royal Canin, Hill's oraz Purina.

Karmy dla młodych kociąt

Na początku wychowywania naszego pupila musimy zwrócić szczególną uwagę na jego żywienie. Dobrze zbilansowana dieta spowoduje, że kot będzie rósł zdrowo i omijać go będą jakiekolwiek problemy zdrowotne. Warto przekonać go od małego do różnorodnego jedzenia, bo jeżeli nie będzie poznawał nowych smaków stanie się wybredny albo w ogóle przestanie jeść, to co mu podamy. Co jakiś czas wchodzą nowe mieszanki karmy dla kociąt, które będą oddziaływać pozytywnie na ich zmysły, a jest to na przykład karma w postaci musu z rybą oceaniczną, kurzymi udkami czy makrelą. Ciekawą propozycją są karmy marki Animonda, które posiadają w asortymencie dla młodych kotów jedzenie z dodatkiem koktajlu drobiowego, wołowiny czy też podrobów. Takie mieszanki smakowe na pewno zadowolą nawet „niejadka”. Ważnym elementem jest to, że posiadają one wszystkie składniki mineralne potrzebne dla rozwoju naszego pupila.

Podobnie jak karma firmy BRITCare Cat Kitten o smaku sera z kurczakiem.

Dla kociaka, który został dopiero odstawiony od mleka matki proponuje się karmę BOZITA Feline Kitten, przygotowanej tak, aby nie brakowało mu składników mineralnych i witamin a także, żeby poszczególne kąski były łatwe do spożywania w tym pierwszym okresie wzrostu.

Istnieje wiele różnorodnych karm dla naszych małych milusińskich, że mogą one prowadzić do zawrotu głowy. Na zasadzie prób i błędów oraz opinii weterynarza, na pewno znajdziemy tą idealną, która będzie odpowiadała naszemu kotu utrzymując go w pełnym zdrowiu i zadowoleniu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów