Czym karmić kota alergika?

Masz kotka w domu? Jeśli tak, to na pewno zdążyłeś już poznać, że są to zwierzęta ciekawskie i lubiące wygodę oraz przytulanie i głaskanie. Zapewne, masz także dla niego odpowiednie sprzęty, które sprawiają, że kot jest szczęśliwy tam gidzie mieszka.

Jeśli mamy dom na wsi, to kot nie ma problemów z odpowiednią dawką ruchu i nadmiarem energii, ponieważ ma mnóstwo miejsca na harce. W przypadku ludzi, którzy zamieszkują bloki, sprawa wygląda nieco inaczej. Kot w takim miejscu nie ma za dużo przestrzeni, a na dwór także nie ma go jak wypuścić, gdyż wszędzie dokoła są samochody, które mogą go potrącić przejechać czy nawet ktoś go może ukraść, jeśli kot jest rasowy. Dlatego, ich zabawa ogranicza się do wnętrza mieszkania. W takim przypadku, kot ma na pewno swoje miejsce, gdzie może się wyszaleć. No chyba, że jest to leń, który lubi całymi dniami spać i jeść na zmianę.

Nowe wyzwania

Co jeśli dopiero przygarnęliśmy kotka i nie bardzo wiemy, jak nauczyć go odpowiedniej kuwety? Trzeba posiąść odpowiednią wiedzę. Przede wszystkim, kot potrzebuje kuwety oraz jej zwartości, czyli żwirku. Na pierwszy raz, nie wyszukujmy mu żadnych zapachowych, aby go nie odstraszyć i nie zniechęcić. Jeśli jest to mały kotek, to prawdopodobnie wie, do czego służy kuweta, gdyż mógł po przyuważyć u swojej mamy. Jeśli jednak tego nie zrobił, to warto, aby stała ona w zasięgu jego wzroku, czyli tam, gdzie najczęściej przebywa. Nie ma sensu stawiać jej tam, gdzie kociak nie chodzi, bo nie będzie jej szukał, tylko znajdzie alternatywne miejsce do załatwienia potrzeby. Jeśli zauważymy, że nasz pupil zamierza zrobić na niespodziankę na dywanie, to delikatnie go bierzemy i zanosimy do kuwety. Jeśli zrobisz to tak, że kot się nie przestraszy, to prawdopodobnie już tam będzie się załatwiał, jeśli nie to próbuj do skutku.

Alergie pokarmowe

No dobrze. Kotek już potrafi zrobić kupkę tam gdzie trzeba, ale okazuje się, że wygląda jakby pracował młynie i jest cały obsypany drobinkami skróty. Jest to łupież, który prawdopodobnie wystąpił z powodu alergii, na którą kociak cierpi. Najczęściej bierze się ona z pożywienia. Jeśli nasza karma zawiera alergeny takie jak zboża czy białko mięsa kurcząt, to koniecznie musisz ją odstawić. Widząc napis „ karma dla kota” nie bierzmy od razu tego pokarmu, ale sprawdzajmy, co pisze w składzie. Jest to bardzo ważne, gdyż powinniśmy unikać w takim przypadku karm, które zawierają alergeny. Jeśli tylko damy mu inna karmę, z pewnością łupież ustąpi.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów