Koty, podobnie, jak inne zwierzęta „do kochania”, powinny być sprzedawane z instrukcją obsługi. Większość świeżo upieczonych właścicieli ma świadomość, że zwierzak w domu to nie tylko radość, ale też obowiązki, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czego dokładnie potrzebuje nowy pupil, a jako miłośnicy zwierząt, nie chcemy się przecież uczyć na błędach. Z tego właśnie powodu warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem pielęgnacji kota. Przestrzegając poniższych zasad będziemy mieć pewność, że nasz futrzak jest nie tylko kochany, ale również odpowiednio „zaopiekowany”, a przez to – zdrowy i bezpieczny.
Sierść
To, jak będzie wyglądała pielęgnacja sierści naszego kota, zależy od kilku czynników; przede wszystkim, jest ona zależna od długości sierści, a także od tego, czy nasz pupil jest zwierzakiem domowym, czy też ma zwyczaj wychodzić na zewnątrz.
W każdym jednak przypadku, podstawą pielęgnacji sierści jest jej regularne czesanie. Kota należy szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu, dzięki czemu jego sierść stanie się miękka i lśniąca, a nasze podłogi i meble - znacznie czystsze. Na szczęście, większość kotów uwielbia szczotkowanie, więc nie powinny szczególnie protestować, a wręcz możemy spodziewać się pomruków zadowolenia.
Kuweta
Utrzymacie czystości w kuwecie stanowi podstawowy warunek zdrowia naszego kota, a przy okazji również innych domowników. Prawda jest taka, że kocią kuwetę powinniśmy czyścić codziennie, a jeżeli nasz pupil boryka się z jakimiś dolegliwościami czy robakami – nawet częściej. Oczywiście, istnieje wiele odmian kuwet, w tym również takie, które posiadają drzwiczki ograniczające zapachy – nic jednak nie ochroni naszego kota (ani nas samych) przed infekcją, jeżeli zaniedbamy kwestię higieny – i to nawet wówczas, gdy zapach kuwety nie będzie nas zabijał.
Toaleta
Koty zwykle przeprowadzają toaletę samodzielnie, myjąc się własnym języczkiem, jednak mimo to należy regularnie kontrolować stan ich oczu i uszu. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, nie powinniśmy czekać, aż samo przejdzie, tylko udać się do weterynarza i jak najszybciej rozwiązać problem. Warto też co jakiś czas czyścic kocie uszy za pomocą kilku kropelek ciepłego oleju, który rozpuści zanieczyszczenia i sprawi, że naszego pupila nie będą dręczyły żadne bakterie ani grzyby.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]