Koty, jako istoty z natury niezależne, wydają się być całkowicie samowystarczalne - oczywiście do momentu, kiedy miska jest pełna, kuweta czysta, a miejsce za uszkiem odpowiednio wygłaskane. A skoro już jesteśmy w okolicy kocich uszu, warto pamiętać, że ich pielęgnacja to niezwykle istotny element troski o naszego futrzaka. Niestety, wielu właścicieli albo o tym nie wie, albo woli nie pamiętać, bo po prostu nie ma pojęcia, jak się do tego zabrać. Tymczasem, zaniedbanie tej kwestii może być przyczyną wielu groźnych dolegliwości, których można by łatwo uniknąć. Jak zatem należy dbać o uszy naszego zwierzaka?
Przede wszystkim, powinniśmy regularnie je oglądać i, jeśli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, od razu przystąpić do działania. Co takiego może szkodzić uszom kota? Potencjalnych problemów jest całkiem sporo – przede wszystkim są to infekcje bakteryjne i grzybicze, a także świerzb uszny oraz alergie. Mając to wszystko na względzie, powinniśmy regularnie kontrolować stan kocich uszu, tym bardziej, że tylko dokonując na bieżąco przeglądów, będziemy w stanie wychwycić jakieś różnice. Najlepiej jest od małego przyzwyczajać kota do rytuału sprawdzania stanu uszu i ewentualnego ich czyszczenia, dzięki czemu nie będzie zbytnio protestował, kiedy już podrośnie i nauczy się używać pazurków oraz zębów.
Warto też postarać się, aby czyszczenie uszu było dla kota przyjemnością. Oczywiście, sama procedura może go drażnić, ale jeśli tuż przed i tuz po niej zostanie poczęstowany ulubionym przysmakiem, po kilku razach skojarzy te dwa fakty i łatwiej mu będzie przyzwyczaić się do czyszczenia.
Czyszczenie uszu kota nie jest szczególnie trudnym zadaniem – oczywiście pod warunkiem, że sam pacjent go nie utrudnia. Do przeprowadzenia zabiegu będziemy potrzebowali oleju z oliwek, który należy lekko podgrzać; najlepiej jest wlać nieco do kieliszka, a następnie umieścić go w misce z ciepłą wodą, dzięki czemu olej po niedługim czasie osiągnie temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Mniej więcej dwie kropelki oleju należy wlać do kociego ucha, a następnie, masując je delikatnie, rozprowadzić olej po całej jego powierzchni. Potem wystarczy odczekać kilka chwil i zostawić kota w spokoju, aby mógł swobodnie potrząsać głową, dzięki czemu olej rozpuści cały brud, jaki zgromadził się w uchu.
Po mniej więcej pięciu minutach należy znów złapać kota (choć może protestować), a następnie delikatnie odwinąć koniec ucha do tyłu, by mieć lepszy dostęp do jego wnętrza. Wówczas wystarczy usunąć olej wraz z zanieczyszczeniami, najlepiej za pomocą szpatułki do uszu lub miękkiego wacika i... poczęstować kota (oraz siebie) czymś smakowitym – w końcu słusznie należy nam się nagroda za dzielność.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]