Kot wychodzący czy domowy? Trudne wybory opiekunów

Część właścicieli kotów jest zdania, że życie na wolności jest dla zwierzaków naturalne, inni nie wyobrażają sobie codziennego narażania pupila na zagrożenia czyhające na zewnątrz. Wyboru muszą dokonać opiekunowie, ważna jest jednak analiza wszystkich za i przeciw danego rozwiązania.

Kot wychodzący

Umożliwienie kotu swobodnego wychodzenia na pole powinno zostać poprzedzone realną oceną warunków na zewnątrz. Dom z dużym ogrodem, położony z daleka od drogi na pewno będzie stwarzał ku temu lepsze warunki niż mieszkanie w bloku sąsiadującym z ruchliwą ulicą. Przewidywanie potencjalnych zagrożeń to obowiązek odpowiedzialnego właściciela. Jednak nawet z pozoru spokojna okolica i dom położony na uboczu mogą wiązać się z ryzykiem, o którym należy pamiętać. Kot może zostać zaatakowany przez inne zwierzęta – bezpańskie psy czy lisy nadal często pojawiające się na wsiach. Istnieje także ryzyko zatrucia, np. po zjedzeniu wcześniej podtrutego gryzonia lub na skutek kontaktu ze środkami ochrony roślin.

Decydując się na umożliwienie kotu swobodnych spacerów po okolicy, warto postarać się o zminimalizowanie ryzyka jego zaginięcia. W tym celu najlepiej zaopatrzyć go w obróżkę z adresówką.

Domator

Koty pozostające w domu wcale nie są nieszczęśliwe! Jeśli obawiamy się, że pupil będzie nudził się podczas naszej nieobecności, rozwiązaniem może być zapewnienie mu kociego towarzysza. Oprócz tego właściciele kocich domatorów zapewniają im kontakt ze światem zewnętrznym dzięki balkonom i oknom. Należy jednak pamiętać, że w takich przypadkach zabezpieczenie siatkami i kratkami jest absolutnie niezbędne.

Zwierzęta pozostające w domu statystycznie żyją dłużej niż koty wychodzące, jednak nawet na nie czeka szereg niebezpieczeństw, dlatego przed przybyciem kota dom należy odpowiednio przygotować. Oprócz zabezpieczenie balkonów i okien warto przyjrzeć się posiadanym kwiatom – część z nich może być trująca i należy uniemożliwić kotu dostęp do nich. Uwagę wart też zwracać na używane w domu detergenty, ich nieodpowiednie zabezpieczeni może ułatwić kotu ich polizanie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów