
Czyszczenie kociej kuwety nie jest może szczególnie trudnym zajęciem, ale bywa uciążliwie i przyznajmy to szczerze, niekiedy mamy tego po prostu dość. Czy więc nie byłoby pięknie, gdyby nasz przyjaciel potrafił załatwiać swoje potrzeby do toalety? I tu dobra wiadomość – koty mogą się tego nauczyć. Poniżej prezentujemy krótki poradnik, jak wyszkolić kota, by korzystał z naszego WC. Wbrew pozorom, nauczenie go tej sztuki wcale nie jest trudne, a nagrodą za naszą cierpliwość będzie pozbycie się nie tylko obowiązku opróżniania i mycia kuwety, ale też prawdziwa duma, że mamy takiego mądrego czworonoga.
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest przeniesienie kuwety w okolice toalety. Po przenosinach powinniśmy odczekać przynajmniej tydzień, by nasz przyjaciel oswoił się z nowym miejscem do załatwiania swoich potrzeb.
Po tym czasie należy umieścić kuwetę... jeszcze bliżej, tym razem przemieszczając ją w pionie. Możemy umieścić ją na taborecie, niskiej szafce bądź dowolnym, stabilnym przedmiocie – ważne, by znalazła się mniej więcej na wysokości toalety. Warto przy tym przymocować kuwetę do podstawki, np. za pomocą taśmy klejącej, by kot nie zrzucił jej niechcący i nie rozsypał zawartości. Taką konstrukcję powinniśmy utrzymywać przez minimum 2 tygodnie, by nasz zwierzak mógł się przyzwyczaić do nowego sposobu korzystania z kuwety.
Kolejnym krokiem jest usunięcie kuwety i zastąpienie jej płaską miską bądź rondelkiem, wypełnionym kocim żwirkiem. Po podniesieniu deski klozetowej, rondelek należy umieścić w muszli, a następnie opuścić deskę. Chodzi o to, by kocie łapki stanęły na desce, a nie na śliskiej porcelanie. W kolejnych dniach należy wsypywać do rondelka coraz mniej żwirku, a po mniej więcej 3 tygodniach można rondelek całkowicie usunąć.
W USA istnieją specjalne kuwety, przeznaczone do nauki kota korzystania z toalety, np. firmy CitiKitty lub Litter Kwitter. Jak widać, można jednak poradzić sobie bez nich, korzystając ze zwykłych przedmiotów, które prawdopodobnie mamy w domu.
Polecamy
Najnowsze
Dbaj o swojego domownika
Od dawna pies i kot to dwa najpopularniejsze zwierzęta, jakie Polacy trzymają w swoich domach. Opiekują się nimi, utrzymują i pieszczą... [...]