Toksoplazmoza u kota

​Toksoplazmoza zalicza się do grupy schorzeń, kojarzących się głównie z kociakami. W praktyce, dotyka jednak także innych zwierzaków, a także i ludzi. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to właśnie koty są żywicielami ostatecznymi i że to przede wszystkim w ich organizmach pojawiają się owe pasożyty.

Toksoplazmoza powodowana jest przez pierwotniak z grupy Toksoplazma gondii, jaki występuje bardzo powszechnie na całym świecie. Jest on obecny u ogromnej ilości gatunków zwierząt, a nawet u człowieka. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podstawowymi żywicielami dla tego pasożyta są jednak organizmy zwierząt kotowatych, ponieważ to właśnie w ich organizmach możliwy jest rozwój płciowy tego pasożyta. Właśnie z tej przyczyny, toksoplazmoza tak często kojarzona jest z kotami. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie inne stworzenia mogą stać się pośrednimi żywicielami dla toksoplazmozy.

U żywicieli pośrednich, takich jak chociażby ludzie, toksoplazmoza może objawiać się poprzez występowanie cyst. Powstają one bowiem poprzez przedostanie się pasożyta do naszych tkanek miąższowych czy mięśni, a w najgorszym wypadku aż do samego układu nerwowego. Wśród zakażonych zwierzaków, na sercu, płucach, wątrobie, a także mózgu i innych tkankach mogą pojawić się tzw. „ogniska martwicowe”, a poza tym nosiciele mogą zakażać inne zwierzęta i ludzi, z którymi tylko będą miały kontakt. Jeśli chodzi o nosicieli bezpośrednich, a więc kociaki, to mogą one zarażać się toksomplazmozą przede wszystkim przez spożycie pasożyta w zanieczyszczonym jedzeniu czy wodzie, a nawet wchłonąć go jeszcze w okresie płodowym z krwi matki, co nazywa się wówczas zakażeniem śródmacicznym.

Wówczas, w jelitach cienkich kociaka, masowo rozwija i rozmnaża się pasożyt. Zakażone koty dość szybko, po nawet po kilku do dwudziesty dni, będą wydalały pasożyty w postaci oocyst. Ich liczba jednak z dnia na dzień i z godziny na godzinę będzie rosła, stanowiąc poważne zagrożenie, zakażenia także innych zwierząt, znajdujących się w danym gospodarstwie domowych.

Rzadko kiedy zdarza się, by u kotów występowały jakiekolwiek symptomy kliniczne, powodowane przez toksoplazmozę. Zdarza się, że zwierzęta przy zbyt dużej ilości pasożytów w organizmie cierpiały na apatię, osłabienie, braki apetytu, czy podwyższoną temperaturę. Pamiętajmy jednak, że u innych zwierząt mogłyby pojawić się objawy w postaci przewlekłej, jak anemia, biegunka, a nawet znacznie powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych. Ostatnie z wymienionych objawów mogą już być w dłuższej perspektywie groźne.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów