Łupież u kotów

<img alt="" data-cke-saved-src=/res/lupiez-u-kotow-seib.png" src=/res/lupiez-u-kotow-seib.png" style="width: 200px; height: 111px; display: none; margin-left: 0px; float: left;" text-align:justify;"="" rel="gallery" data-crop="[37,15,62,63]">Problemy skórne kota mogą nam wiele powiedzieć o jego stanie zdrowia. Łupież świadczy o schorzeniach skóry, które mogą być związane z czymś więcej bo powstaje w wyniku złuszczania się pierwszej warstwy naskórka. Wytrącają się łuski, przypominające łupież u człowieka, czyli pozostałości, które znajdują się w sierści kota. Zazwyczaj towarzyszy im łojotok, a więc zbyt duże wydzielanie łuszczu przez gruczoły łojowe. Sama substancja przypomina wosk, mający zadanie ochronne przeciwko namnażaniu się grzybów i bakterii na włosiu pupila.

Powody pojawienia się łupieżu

Jeśli kiedykolwiek mamy wątpliwości dotyczące zdrowia naszego pupila nie zwlekajmy i zabierzmy go do weterynarza. Nie warto ryzykować.

Sam proces pozbywanie się niepotrzebnego naskórka nie tylko u kota dzieli się na kilka etapów. Powodem może być zła dieta, uboga w kwasy tłuszczowe omega 3, co prowadzi do nadmiernego wysychania naskórka i co za tym idzie jego złuszczania. Sam wygląd futra u pupila jest znaczący bo mówi nam o jego stanie zdrowia. Lśniące i gęste futerko to zawsze oznaka zdrowia. Łupież występuje często jako symptom uczulenia u naszego kota, może dotyczyć ono karmy lub środków pielęgnacyjnych.

Obniżenie się elastyczności skóry i zbyt duże złuszczanie się naskórka może oznaczać odwodnienie się pupila związane z biegunką, wymiotami lub zbyt wysoką temperaturą. Okazuje się, że zbyt gorące lato może mieć wpływ na pojawienie się łupieżu. Dla futra kota korzystniejsze są temperatury zimowe i co za tym idzie, mniejsza wilgoć w powietrzu.

Jeśli wyeliminujemy te przyczyny pojawienia się nadmiernego złuszczania naskórka u pupila to powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie ma jakiegoś pasożyta. Pchły, wszy i roztocza oraz nużeńce występują częściej w okresie letnim, bo jest to dla nich atmosfera bardziej korzystna. Istnieje także takie schorzenie o nazwie „łupież wędrujący” spowodowane swędzikiem jesiennym lub nużeńcem.

Co zrobić z kotem mającym łupież?

Każdy posiadające kota powinny zadbać o jego odpowiednie nawodnienie, podopieczny musi mieć dostęp do świeżej wody, która ma wpływ na elastyczność skóry i zapobieganie jej przesuszeniu. Oczywiście istotna jest dobra karma.

Łupież spowodowany niezbilansowaną dietą jest łatwy do wyeliminowania. Zbilansowane pożywienie składające się głównie z białka, dobrze dobranych tłuszczy, małej ilości węglowodanów i wachlarzu witamin oraz minerałów zapewni zdrowie naszemu pupilowi. Sucha karma nie zapewni mu nigdy odpowiedniej ilości tych składników więc kota należy suplementować preparatami mającymi wszystkie odpowiednie dla niego minerały. To może pomóc w walce z łupieżem.

Trzeba zwrócić uwagę na to jakie mamy powietrze w domu jeśli mimo naszych starań kot ma kłopoty z łupieżem. Zbytnia susza nie będzie działała korzystnie na skórę naszego pupila. Pomaga w tym schorzeniu regularne szczotkowanie włosia, bo poprawia to kondycję skóry. Lepsze ukrwienie działa kojąco na przesuszoną skórę z łupieżem.

Oczywiście jeśli łupież spowodowany jest pasożytami musimy leczyć naszego pupila za pomocą środków przepisanych przez lekarza weterynarii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów