Koty pieszczochy i koty niedotykalskie

Istnieją dwie grupy kotów. Jedne lgną do ludzi, inne natomiast wolą raczej trzymać się na dystans. Powszechnie uważa się, że kot, który nie miał dużego kontaktu z ludźmi w dzieciństwie, raczej nie wyrośnie na pieszczocha, który będzie się garnął do swojego opiekuna. Będzie wolał trzymać się na dystans. Robiono w tej kwestii wiele doświadczeń, które zdają się potwierdzić to sformułowanie. I tak pewnie jest w rzeczywistości, choć warto podkreślić, że istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na stosunek futrzaków do ludzi.

Znaczny wpływ mają z całą pewnością doświadczenia zdobyte przez kota, zarówno te z dzieciństwa, jak i z życia dorosłego. Zwierzę, które zostało skrzywdzone przez człowieka, może nie ufać ludziom już do końca swego życia. Im doświadczenie to było bardziej traumatyczne, tym bardziej kot będzie unikał kontaktu z człowiekiem. Ogromny wpływ mają również predyspozycje genetyczne. W znacznym stopniu wpływają one na zachowanie zwierząt. Czynnikiem świadczącym o takiej zależności są przede wszystkim różnice w zachowaniu kotów różnych ras. W tym przypadku można porównać choćby Brytyjczyki z ruskami. Pierwsze z nich są pieszczochami, drugie natomiast niedotykalskimi.

Niekiedy bywa również i tak, że nasz kot chętnie by się do nas przytulił, ale poprzez nasze niewłaściwe zachowanie sprawiamy, że woli jednak tego nie robić. Jeszcze inna sytuacja dotyczy towarzystwa innego zwierzaka w domu. Jeśli inne zwierzę jest dominujące, kot boi się wówczas do nas podchodzić.

Na sam koniec pozostaje pytanie: Czy możemy zmienić naszego kota i sprawić, by kot niedotykalski stał się nagle bardziej towarzyski. Odpowiedź brzmi: czasami tak, czasami nie. Wszystko zależy od przyczyn jego zachowania i to powinniśmy mieć przede wszystkim na względzie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów