Czy koty są mądre?

Każdy koci opiekun z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że koty są mądre. Pytanie zawarte w tytule tego artykułu powinno tak naprawdę odnosić się do kociej inteligencji. Inteligencją nazywa się zdolność do kojarzenia faktów oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Koty z całą pewnością posiadają tę zdolność, a można się o tym przekonać podczas codziennego obcowania z tymi zwierzakami.

Prostym tego przykładem może być sam sposób otwierania drzwi. Nie jest to bezmyślne skakanie na klamkę i próbowanie do skutku. Kot wie, że klamkę należy pociągnąć w dół i otworzyć drzwi w taki sposób: najpierw skakać, tylnymi łapami opierać się o framugę, jedną łapą chwytać się klamki, a drugą klamkę naciskać dokładnie w tym miejscu, w którym trzeba. Każdy ruch jest zatem dokładnie przemyślany i jak najbardziej celowy.

Bardzo często mówi się o tym, że koty niechętnie uczą się tego, czego chciałby człowiek. Nie oznacza to jednak, że w ogóle zwierzęta te nie potrafią się uczyć. Wręcz przeciwnie. Koty uczą się bardzo szybko, ale przede wszystkim tego, czego tak naprawdę chcą. Potrafią też wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

Istnieje wiele przykładów potwierdzających fakt, że koty to zwierzęta inteligentne. Jedne są oczywiście bardziej inteligentne, drugie mniej – podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Mimo, że ciężko o naukowe potwierdzenie, można pokusić się o wniosek, że istnieją pewne różnice w inteligencji pomiędzy przedstawicielami różnych kocich ras. Tak czy inaczej jedno jest pewne: koty to z całą pewnością jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów