Witaminy w diecie kota - zasady wyboru i stosowania

Witaminy są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Warto stosować zatem zbalansowaną dietę przeznaczoną dla kotów. Witaminy, które powinny znaleźć się w pożywieniu kota to A, witaminy z grupy B, D, E i K.

Witamina A

Witamina A jest odpowiedzialna Zadory stan skóry i sierści, a także za wzrok i wzrost. Można ją znaleźć miedzy innymi w wątróbce.

Witaminy w grupy B

Witaminy z grupy B odpowiadają za apetyt, pracę układu nerwowego, układu moczowego i krążenia. Występuje np. w podrobach mięsnych. Jej niedobór może prowadzić do braku apetytu, osłabienia, biegunek, anemii, niewydolności serca i innych schorzeń.

Witamina D

      Ta witamina normuje gospodarkę wapniowo-fosforową. Najwięcej jej jest w żółtkach jaj oraz rybach.

Witamina E

       Witamina E znajduje się w ziarnach zbóż, olejach roślinnych oraz warzywach zielonych. Jej niedobór może spowodować uszkodzenie mięśni i narządów, zespół jelita nadwrażliwego, a nawet zakłócić zdolność do rozrodu.

Witamina K

      Jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Obecna jest w żółtku jaj, cielęcinie oraz wołowinie. By zapewnić kotu zbilansowaną dietę należy kupować karmę wysokiej jakości z odpowiednim doborem witamin i składników odżywczych ze względu na wiek, stan zdrowia, styl życia, czy rasę kota. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów