Czy można „wytresować” kota?

Słowo „wytresować” nadal używane jest niestety powszechnie, choć trzeba zgodzić się ze stwierdzeniem, że kojarzy się ono raczej negatywnie. Żaden prawdziwy wielbiciel kotów nie używa raczej tego słowa. W związku z tym, można powiedzieć, że kota nie da się „wytresować”, lecz nauczyć bardzo wielu rzeczy.

Nie należy to oczywiście do rzeczy łatwych, głównie z uwagi na fakt, że koty to bardzo niezależne zwierzęta. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że przez setki lat hodowli nigdy tak naprawdę nie wymagano od kotów posłuszeństwa. Ich zadaniem było jedynie łowienie myszy i innych szkodników. Koty to zwierzęta, które nie żyją w grupach, w których panuje ścisła hierarchia. Nie mają też wrodzonej skłonności do podporządkowywania się komukolwiek.

Można więc powiedzieć, że koty uczą się tak naprawdę tego, czego chcą. Nie da się ich zmusić do zrobienia tego, czego my chcemy. W przeciwnym razie bardzo szybko możemy zrazić naszego pupila. Nie powinniśmy też kota karać. Podczas szkolenia nie powinno się stosować żadnych kar. Warto o tym pamiętać.

Jeżeli zależy nam na tym, aby nauczyć czegoś kota, możemy stosować wyłącznie nagrody. Mogą to być na przykład różnego rodzaju smakołyki, ciepłe słowa, czy pieszczoty. Powinniśmy nagradzać go za każdym razem, kiedy prawidłowo wykona ćwiczenia. Nauka powinna być dla kota przede wszystkim przyjemna i powinna też pozytywnie mu się kojarzyć. Dlatego najlepiej by było, aby nauka ta mogła być połączona z zabawą. Podczas takiej nauki powinniśmy wykazać się przede wszystkim olbrzymią cierpliwością. Dzięki temu jesteśmy w stanie nauczyć kota naprawdę wielu, ciekawych sztuczek.

Musimy pamiętać tylko o jednej, niezwykle ważnej zasadzie: kot nie jest i nigdy nie będzie psem. Jest to jak najbardziej inteligentne zwierzę, ale nigdy nie będzie nam ślepo posłuszne. Człowiek musi cieszyć się jego zaufaniem i miłością. Od tego należy zatem zacząć. Na samym początku starajmy się przede wszystkim o to, aby zdobyć jego uczucia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów