Treningowe obroże elektryczne – kiedy i jakie warto sprawić psu

Elektryczna obroża dla psa nie brzmi zbyt przyjaźnie, a jednak to urządzenie, które jest w stanie wspomóc korygowanie wielu zachowań psa, w sposób bezpieczny, przynosząc oczekiwane efekty. Właściwe użytkowanie treningowej obroży elektrycznej, nie jest męczeniem psa, ale na to „właściwe”, składa się wiele czynników. Jak działa i jak wybierać elektryczną obrożę treningową?

Pomocne narzędzie do niwelowania problemów

Wielokrotnie spotykamy się z psami, które nawet podczas zwykłych spacerów, zachowują się dość agresywnie. Nasi pupile potrafią zachowywać się nieodpowiednio także w stosunku do nas samych, ponadto zdarza im się niszczyć meble, rośliny w ogrodzie lub długo opracowywane i wreszcie przygotowywane konstrukcje ogrodowe. Przypadki agresji, jak i problemy podczas spacerów, można niwelować poprzez właściwy trening, a podczas niego pomagają obroże elektryczne.

Badania prowadzone przez EMCA potwierdziły, że największy potencjał elektrycznych obroży ujawnia się podczas profesjonalnej tresury psów. Wykorzystanie takiej obroży, w porównaniu do tradycyjnych metod, owocuje komendami wykonywanymi z większą powtarzalnością i także niezawodnością, a samo szkolenie przebiega szybciej. Z tego względu warto przyjrzeć się propozycjom elektrycznych obroży, jakie można znaleźć w ofercie sklepu zoologicznego online SklepZoologic.pl.

Zastanawiając się nad kupnem takiej obroży, uwagę trzeba zwracać na wszelkiego rodzaju parametry i właściwości.

Najważniejsze cechy obroży elektrycznych

Jedną z ważniejszych cech jest zasięg, ten który występuje pomiędzy pilotem, czyli nadajnikiem i obrożą stanowiącą odbiornik. Zasięg oferowany przez producentów jest mierzony w precyzyjnie wyznaczonych warunkach, a ten realny zależny będzie głównie od miejsc, w jakich planujemy użytkować elektrycznej obroży.

Liczy się również wodoodporność, bo przecież nie mamy żadnego wpływu na warunki atmosferyczne, a trudno obyć się bez użytkowania w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli zaś jesteśmy właścicielami więcej niż jednego pupila, dobrze jest nabyć zestaw, który pozwala na sparowanie dwóch obroży z jednym pilotem.

Z dodatkowych funkcjonalności przydaje się automatyczna funkcja ograniczająca szczekanie, która pozwala skorygować nadmierne wycie i szczekanie, gdy pies zostaje sam w domu. Niezwykle przydatna jest funkcja elektronicznego pastucha, czyli tak zwanego niewidzialnego ogrodzenia. Nieustanna kontrola nad psem jest niemożliwa, a dzięki niewidzialnemu ogrodzeniu, psiak jest bezpieczny, bo podchodząc do terenu, poza który nie powinien się wynurzać, wysyłany jest sygnał dźwiękowy, zwykle wystarczający, by powstrzymać psa przed przekroczeniem określonego terenu, a gdy to zbyt mało, dochodzi do wyzwolenia odstraszającego bodźca elektrycznego.

Jak dobierać i użytkować?

Treningowa obroża elektryczna ma być pomocą, a nie męczeniem psa, dlatego trzeba stopniowo przyzwyczajać pupila do niej. Najpierw tylko zakładając, a następnie dobierając intensywność wysyłanego impulsu w taki sposób, by był skuteczny, ale nie bolesny. Najlepiej ocenić to po reakcji psa. Jeśli pupil zareaguje podniesieniem uszu czy ruchem głowy, w taki sam sposób, jak reaguje na dotyk człowieka, jest to wystarczający poziom.

Obroża musi obowiązkowo zostać dopasowana do wielkości i rasy psa. Wysokiej jakości obroże pozwalają również na korektę skali intensywności wysyłanych impulsów, w szerokim zakresie. Mamy zatem do czynienia z pomocą treningową, której zakup warto rozważyć, gdy nieco agresywny psiak nie poddaje się tradycyjnym komendom.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów